Będzie nowy most na Starogardzkiej [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]: Koniec z ruchem wahadłowym

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-03-03 13:51:00

W 2018 roku ma być już gotowy nowy most na ulicy Starogardzkiej. Istniejący obecnie nieopodal Traktu św. Wojciecha i nad Kanałem Raduni mocno już wysłużony most zostanie rozebrany i w jego miejsce powstanie nowy przejazd. Będzie tu obowiązywał ruch dwukierunkowy.

To jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w tej części Gdańska. Stary, mocno już zniszczony most na Starogardzkiej (nieopodal ulicy Nowiny, Traktu św. Wojciecha i nad Kanałem Raduni) zostanie rozebrany, a na jego miejsce powstanie nowy most.

Prace pochłoną 7.5 miliona złotych. Roboty rozpoczną się już za rok, a nowy most do użytku ma być gotowy w 2018 roku – deklarują urzędnicy.

Jak będzie wyglądał nowy most? Poprosiliśmy urzędników o informacje i wizualizacje (patrz zdjęcia do niniejszego artykułu).

- Dokumentacja dla nowego mostu jest już gotowa. Projekt przewiduje rozbiórkę istniejącego mostu i budowę nowego mostu ramowego 1-przęsłowego z ryglem w postaci pełnej płyty, posadowionego bezpośrednio na ławach fundamentowych. Szerokość jezdni i geometrię skrzyżowania przyjęto tak, aby przywrócić dwukierunkowy ruch na moście i zlikwidować istniejącą tam obecnie sygnalizację świetlną i ruch wahadłowy – informują przedstawiciele magistratu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Budynki na Małomiejskiej [ZDJĘCIA]: Będą wyburzenia? Tędy może pójść nowa ulica

- W projekcie przyjęto tylko niezbędną przebudowę istniejącego układu drogowego i przyległych dojazdów, wynikającą z szerokości nowego mostu, która uwzględnia przyszłościową rozbudowę skrzyżowania Traktu Św. Wojciecha z ulicą Starogardzką – dopowiada Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Z nowej inwestycji cieszy się Magdalena Olek, radna miasta Gdańska, która kilka dni temu na Komisji Strategii i Budżetu głosowała za przyznaniem pieniędzy właśnie na budowę mostu na Starogardzkiej. - To ważna i potrzebna inwestycja – przekonuje radna.

Zwolennicy tej inwestycji argumentują, że na nowym moście skorzystają zarówno mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska, ale też Oruni i Pruszcza. - Przy Starogardzkiej powstają kolejne osiedla, a tamtędy można też dojechać na Łostowice, czy dostać się do obwodnicy. Nic dziwnego, że droga ta jest oblegana, a przez to w godzinach szczytu w rejonie mostu na Trakcie tworzą się korki. Dwukierunkowy ruch na moście to dobra opcja - usłyszałem dziś od jednego z mieszkańców ulicy Nowiny.