Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-07-08 15:25:00
Do końca 2017 roku urzędnicy chcą zakończyć rewaloryzację Parku Oruńskiego. Prace rozpoczną się w najbliższych kilku tygodniach. W tym jednym z najładniejszych zieleńców w Gdańsku powstanie między innymi niewielki amfiteatr.
Nie jest tutaj łatwo urzędnikom. Gdy obiecana przez nich rewaloryzacja Parku Oruńskiego mocno się opóźniała, słyszeli pod swoim adresem wiele słów krytyki. A kiedy wreszcie rozpoczęły się prace w tym jednym z najpiękniejszych zieleńców w Gdańsku, niektórzy oruniacy znów nie zostawili na nich suchej nitki.
W skrócie: są mieszkańcy Gdańska, którym nie podoba się, że Park Oruński traci swój dawny urok i charakter. Wskazują na szereg, ich zdaniem, kiepskich zmian w Parku – więcej pisaliśmy o tym TUTAJ. Dodać jednak trzeba, że nie brakuje też osób, które uważają inaczej.
1917 - miasto dostaje Park. 2017 - miasto kończy rewaloryzację Parku
Prace jednak trwają dalej i wygląda na to, że rozpoczęta kilka lat temu rewaloryzacja Parku powoli zbliża końca. - Ostatni etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego ma zakończyć się w czwartym kwartale 2017 roku – mówi nam Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
A to oznacza dobrą wiadomość między innymi dla tutejszej Rady Dzielnicy. To właśnie radni zabiegali o to, by rewaloryzacja Parku skończyła się do roku 2017. Chodziło o to, by zdążyć na setną rocznicę ważnego dla Oruni wydarzenia - w 1917 roku ówczesna właścicielka Parku Oruńskiego przekazała go miastu za symboliczną kwotę.
Co ciekawe, w swoim testamencie miała tylko jedno zastrzeżenie. Emilia Hoene zabraniała by na terenie oruńskiego zieleńca kiedykolwiek sprzedawano alkohol. I to się w Parku nie zmieni.
Będą zmiany: Amfiteatr, wozownia, kamery, "i inni"
Oruński zieleniec czeka jednak kilka innych nowości. Ostatni prac rewaloryzacji ma przynieść między innymi budowę niewielkiego amfiteatru, który stanie za drugim stawem w Parku.
Oprócz tego zaplanowano remont wozowni. - Budynek istniejącej wozowni zostanie zrewaloryzowany z zachowaniem i wyeksponowaniem detali historycznych – mówi nam Zakrzacka i na naszą prośbę udostępnia wizualizację, na której widzimy (patrz zdjęcie do niniejszego artykułu) wozownię w nowej odsłonie.
Rewaloryzacja Parku to także budowa ścieżek spacerowych, budowa oświetlenia, budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a także aranżacja małej architektury. W Parku znajdzie się też miejsce na 11 kamer – dziewięć z nich to kamery stacjonarne, dwie – kamery obrotowe).
Obecnie DRMG przygotowuje postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy ostatniego etapu rewaloryzacji Parku Oruńskiego.