Miasto ogłasza przetarg na ostatni etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-08-24 18:51:00

Ostatni etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego coraz bliżej – miasto ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy robót. Oferty zostaną otwarte 8 września.

- Park na Oruni to taka gdańska perła, którą nie wszyscy jeszcze odkryli. A jest on niewiele mniej urokliwy od Parku Oliwskiego: świetny na rodzinne przechadzki, na złapanie chwili „oddechu” i odpoczynku od codziennych spraw – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który zapowiada ostatni etap rewaloryzacji tego zieleńca.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła właśnie przetarg na wybór wykonawcy robót. Oferty zostaną otwarte 8 września. Po wyborze wykonawcy, prace rozpoczną się w kolejnych tygodniach. Jeszcze w tym roku ruszy więc ostatni etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego. Potrwa on do listopada 2017 roku.

Ostatni prac rewaloryzacji ma przynieść między innymi budowę niewielkiego amfiteatru, który stanie za drugim stawem w Parku. Oprócz tego zaplanowano remont wozowni. - Budynek istniejącej wozowni zostanie zrewaloryzowany z zachowaniem i wyeksponowaniem detali historycznych – informują urzędnicy.

Rewaloryzacja Parku to także budowa ścieżek spacerowych, budowa oświetlenia, budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a także aranżacja małej architektury. W Parku znajdzie się też miejsce na 11 kamer – dziewięć z nich to kamery stacjonarne, dwie – kamery obrotowe).

We wcześniejszych latach w ramach rewaloryzacji Parku powstały drewniane pomosty, kamienne murki oraz ścieżki spacerowe i fontanna z okrągłą misą (stylizowaną na tę, która jest znana z XIX. wiecznej ikonografii). W 2015 roku, na terenie parku „wyrosły” kolorowe i nowoczesne place zabaw i zamontowane zostały urządzenia siłowni napowietrznej.

- Od kilku lat Park przechodzi rewitalizację, pięknieje. To złożony proces. Na dwa pierwsze etapy rewaloryzacji wydaliśmy w sumie 2,2 mln zł. Jak zmiany podobają się mieszkańcom najlepiej świadczy chyba liczba spacerowiczów – uważa prezydent.

A tych rzeczywiście nie brakuje - w ciepłe dni oruński zieleniec przeżywa prawdziwe oblężenie.

Jednak są też komentarze oruniaków, którym obecne zmiany w Parku niezbyt się podobają. Ludzie krytykują między innymi wycinkę drzew, inny układ alejek i zbyt wąskie ścieżki.

A co Wy sądzicie o zmianach w Parku Oruńskim?