Wyniki głosowania do budżetu obywatelskiego. Pięć zwycięskich inwestycji na Oruni!

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-09-27 13:54:00

Znamy już projekty, które zwyciężyły w tegorocznym budżecie obywatelskim. W przyszłym roku Orunia doczeka się pięciu nowych inwestycji.

Głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim odbyło się dniach 12-25 września 2016 r. Wzięło w nim udział 36 971 gdanszczan, co stanowi 10 proc. uprawnionych do głosowania. Do realizacji wybranych zostało 91 projektów w całym Gdańsku, w tym 88 dzielnicowych i trzy ogólnomiejskie.

Jakie projekty zostały wybrane na Oruni, Lipcach i w Świętym Wojciechu?

 

Pięć projektów na Oruni. W 2017 roku ta "piątka" doczeka się realizacji

Na Oruni do wyboru było 15 projektów, na które można było głosować. Pięć z nich zostanie zrealizowanych w 2017 roku.

Są to:

1) Nowy chodnik z oświetleniem i ławkami – skrót od tunelu przy Związkowej do przystanku autobusowego Gościnna, wzdłuż płotu koło przychodni lekarskiej. Na projekt ten zagłosowało 813 osób. Koszt inwestycji – 72 tysiące zlotych.

2) Rozbudowa monitoringu miejskiego. Kamery zostaną zamontowane na Trakcie św. Wojciecha, pomiędzy budynkami 69E i 75. Na projekt zagłosowało 613 osób. Koszt inwestycji – 65 tys. zł

3) Poprawa warunków pieszych w okolicy Parku Oruńskiego. Chodzi m.in. o budowę niewielkiego parkingu przy Kanale Raduni (okolice wejścia do Parku). Na projekt zagłosowało 519 osób. Koszt – 77 tys. zł.

4) Pierwszy w Gdańsku Pumptruck. Chodzi o budowę w rejonie Gościnnej toru rowerowego (tzw. pumptrucku) o wymiarach min. 21m x 8m. Na projekt zagłosowało 483 osoby. Koszt – 100 tys. zł.

5) Montaż stacji naprawy rowerów w pobliżu Wału Kanału Raduni – Na projekt zagłosowało 166 osób, Koszt inwestycji – 12 tys. zł.

Czemu inne projekty nie zostaną zrealizowane?

Warto dodać, że trzy inne projekty zgromadziły więcej głosów niż ostatni zwycięski wniosek (montaż stacji naprawy rowerów). Dlaczego nie zostały one zakwalifikowane do realizacji?

Przypomnijmy, każda z dzielnic ma swoją kwotę w Budżecie Obywatelskim. Na Oruni jest to 327 tys. zł. Co to oznacza? Cztery wymienione wyżej zwycięskie inwestycje (od 1 do 4) będą kosztować 314 tysięcy złotych. Projekt piąty nie mógł więc przekroczyć sumy 13 tysięcy złotych. Dlatego też piątym i ostatnim zwycięskim wnioskiem okazał się być projekt za 12 tysięcy złotych.

Trzy inne wnioski, które zgromadziły więcej głosów (ale były za drogie) to: modernizacja placów zabaw przy szkole na ulicy Ubocze (koszt – 250 tysięcy złotych, liczba głosów – 259), budowa schodów na wał Kanału Raduni w Św. Wojciechu (20 tys. zł, liczba głosów – 242) i budowa chodnika w rejonie Przyjemnej i Żuławskiej (20 tys. zł, liczba głosów – 232).

Najmniej głosów na Oruni zdobył projekt budowy chodnika na Motławą (22 głosy).