Zbiornik Stara Orunia znów pod panowaniem nietoperzy. Na wiosnę szykują się kolejne prace

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-10-17 10:16:00

Nietoperze ponownie masowo odwiedzają Zbiornik Stara Orunia. To w tym wybudowanym w XIX-wieku rezerwuarze od zeszłego roku trwa remont, a w 2018 roku Orunia (ale i cały region) doczeka się ciekawej atrakcji.

O remoncie w XIX-wiecznym Zbiorniku Stara Orunia pisaliśmy TUTAJ.

Przypomnijmy, ten nieczynny obecnie zabytek mieści kiedyś kilka tysięcy metrów sześciennych wody. Swego czasu nazywany był „oruńską świątynią wody“. W XIX wieku woda docierała tu, z oddalonego 20 km Pręgowa, wodociągiem.

Miasto postanowiło wyremontować ten podziemny zabytek i otworzyć go dla zwiedzających w ramach tak zwanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Kiedy Orunia doczeka się nowej atrakcji? W 2018 roku ten położony w rejonie ulicy Kampinoskiej zabytek będzie można zwiedzać - odpowiadają urzędnicy.

Ale nie będzie można odwiedzać go przez cały rok, bo Zbiornik to również swoista świątynia nietoperzy. Pomysłodawcy remontu i otwarcia „Starej Oruni” chcą ochronić nietoperze, dlatego też zabytek będzie funkcjonował na wiosnę i w lato.  Zima i jesień to czas, w którym "Stara Orunia" będzie zamknięta dla gości.

I właśnie teraz, kiedy za oknami robi się zimniej, do zbiornika wracają nietoperze. - W tej chwili w obiekcie przebywa już 80 nocków rudych i jeden nocek duży. Nocki rude odbywają swoje jesienne rojenie jako jedne z pierwszych gatunków nietoperzy. To najcenniejszy gatunek zimujący w zbiorniku – informują przedstawiciele Gdańskiej Infrakstruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, instytucji, która nadzoruje prace w Zbiorniku.

Na zimę przylatuje tu nawet 500 nietoperzy. Opuszczają Zbiornik na wiosnę. Wtedy też rozpoczną się dalsze prace remontowe.