Podstawówka z Łostowic będzie nosić imię prof. Sampa

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-10-27 13:42:00

Gdańscy radni przyjęli dzisiaj uchwałę, która położonej na Łostowicach Szkole Podstawowej nr 86 nadaje imię profesora Jerzego Sampa, zmarłego rok temu autora wielu książek, propagatora historii Gdańska, w tym oczywiście Oruni.

Historia tej szkoły sięga końca lat wojny. Jak podają przedstawiciele SP nr 86: przed 1939 rokiem wieś Łostowice posiadała zbiorczą szkołę powszechną, która została doszczętnie spalona podczas wojny.

W 1945 roku na czas odbudowy placówki, na potrzeby uczniów zajęto poniemiecki budynek gospodarczy. „Uruchomiono cztery klasy z siedmiu roczników. Zapisano 74 uczniów. Niektóre z nich nie znały j. polskiego. Dzieci pochodziły z Łostowic, Zakoniczyna, Maciek i Kowal. Po roku 20 dzieci odeszło z powodu wyjazdu rodziców” - czytamy na stronie SP nr 86.

Nowa nazwa dla szkoły, obchody 70-lecia

Szkoła z prawdziwego zdarzenia była tutaj gotowa na rok szkolny 1946/1947. Oddano wtedy trzy sale lekcyjne, dwa mieszkania nauczycielskie, dwie szatnie, kancelarię szkolną oraz mieszkanie dla woźnego. Dopiero rok później położona na dzisiejszej ulicy Wielkopolskiej placówka doczekała się światła elektrycznego.

Podstawówka z Łostowic niedługo obchodzić będzie swoje 70-lecie - stosowne uroczystości będą miały miejsce 10 lutego 2017 roku. Ważnym momentem w historii placówki będzie z pewnością data 27 października 2016 roku – to właśnie dzisiaj gdańscy radni przyjęli uchwałę o nadaniu szkole nazwy imienia zmarłego w 2015 roku profesora Jerzego Sampa.

Spacery z synem profesora

O takiej możliwości mówiło się już od miesięcy. Szkoła organizowała spacery z cyklu "Spacer Śladami prof. Jerzego Sampa", w których brał udział syn profesora, Christian Samp, również wielki miłośnik historii Gdańska, w tym oczywiście Oruni.

Jak podają szkolni kronikarze, spacery objęły między innymi zwiedzanie Małej Zbrojowni,Bastionu św. Gertrudy, Bramy Nizinnej, czy Opływu Motławy.

Profesor Jerzy Samp - informacje

Jerzy Samp, który przez wiele lat mieszkał na Oruni, był autorem licznych książek, w których opisywał historie Pomorza. Napisał m.in: Droga na sabat(1981), Smętek. Studium kreacji literackich (1984), Gdańsk prawie nie znany (1993), Bedeker gdański (1996), Danzig von A bis Z (1997), Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze (2000), Miasto magicznych przestrzeni (2003).

Nie zapominał też o Oruni, napisał m.in. wydaną w 1992 roku książkę: „Orunia, Zabytki, historia, kultura".

W 2009 roku w Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Profesor zmarł w 2015 roku, w wieku 63 lat.

Kilka lat temu profesor w kapitalnym stylu opowiadał na naszym portalu o dawnej Oruni.