Tak wygląda wnętrze dawnego komisariatu na Gościnnej [ZDJĘCIA, HISTORIA]

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2016-12-05 14:15:00

Udało nam się wejść do budynku dawnego komisariatu na Gościnnej. Adres ten potrzebuje solidnego remontu, ale już niedługo za sprawą miasta miejsce to ma zmienić się nie do poznania. Zobaczcie zdjęcia.

Budynek ten powstał w połowie XIX-wieku. Jak mówił kiedyś podczas wykładu na Oruni, architekt, profesor Jakub Szczepański, widać tutaj wpływ neogotyku. - Widzimy tutaj gotycki szczyt, będący wariantem podobnych szczytów w innych obiektach w Polsce – opisywał profesor i pokazywał ciekawe zestawienie, na którym widać było podobieństwo Gościnnej 1 z budynkami we Wrocławiu, Krakowie, czy Olsztynie.

Przed wojną adres ten był siedzibą zwierzchnika gminy wiejskiej i był nazywany ratuszem. - Funkcję tę sprawował senator Wolnego Miasta Rax Rammiger. I nikt nie mówił do niego „panie wójcie”, czy „panie sołtysie”. Tytułowano go burmistrzem – w rozmowie z nami przypominał Aleksander Masłowski, badacz gdańskiej historii i przewodnik miejski.

Historyk wyliczał też instytucje, które korzystały z tego budynku w latach 1930-41. Były to: ośrodek pomocy bezrobotnym, urząd ds. młodzieży, urząd pomocy społecznej, a od 1935 roku urząd stanu cywilnego i policja kryminalna.

Z kolei w 1940 roku umieszczono tam oddział organizacji odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą (Luftschutz Reviergruppe 6).

Po wojnie kamienica przy dzisiejszej Gościnnej 1 służyła milicjantom, to tutaj była siedziba oruńskiego komisariatu. Cele dla więźniów i pomieszczenia służbowe dla stróżów prawa – tak z grubsza prezentowało się wnętrze budynku, chociaż prawdą jest, że na temat tego miejsca narosło wiele legend.

O jednej z nich, według której w latach 40-tych i 50-tych w areszcie przy ulicy Gościnnej służby bezpieczeństwa trzymały swoich więźniów, a nawet ich rozstrzeliwały, pisaliśmy już na portalu MojaOrunia.pl. Chodziło o tak zwany Dom Kata, historii tej jednak nie udało nam się potwierdzić w żadnym ze znanych nam źródeł.

W końcu budynek przy Gościnnej 1 opustoszał, bo wyprowadzili się stąd policjanci. Kilka lat temu budynek ten, który należał do Skarbu Państwa, został wystawiony na sprzedaż. Nikt jednak nie chciał kupić tej kamienicy. W zeszłym roku na taki krok zdecydowało się miasto – za niecały milion złotych oruński ratusz został odkupiony.

Obecnie urzędnicy, którzy wcześniej dyskutowali na ten temat z przedstawicielami oruńskich organizacji i radnymi dzielnicy, przygotowują koncepcje zagospodarowania tego miejsca. Z wstępnych pomysłów wynika, że w budynku znajdzie się miejsce na multimedialną bibliotekę. Oruniacy, ale i mieszkańcy innych dzielnic będą mogli wypożyczać książki, płyty i filmy na dwóch piętrach budynku przy Gościnnej 1. Adres ten ma być też najprawdopodobniej siedzibą lokalnej Rady Dzielnicy.

W 2017 roku ma odbyć się remont Gościnnej 1, a w 2018 roku budynek ten ma zostać oddany do użytku. Więcej informacji na temat koncepcji zagospodarowania Gościnnej 1 podamy w osobnym artykule.

Dziś prezentujemy zdjęcia, które pokazują jak teraz wygląda wnętrze Gościnnej 1.