Miliony złotych dla Oruni coraz bliżej. Zarządcy dostaną zastrzyk gotówki jeszcze w tym roku

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2017-02-16 17:23:00

Zmiany na Oruni coraz bliżej – urzędnicy złożyli dzisiaj wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Magistrat stara się o 75 mln złotych na rewitalizację czterech gdańskich obszarów. Z tego Orunia ma dostać ponad 20 mln złotych. To nie koniec dobrych wiadomości: kilkadziesiąt oruńskich budynków doczeka się konkretnych remontów, wszystko za sprawą nadzorowanego przez miasto konkursu.

- Gdańsk złożył wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Termin był napięty, bo Ministerstwo Rozwoju skróciło go niespodziewanie o blisko dziesięć miesięcy – z końca 2017 roku do 16 lutego. Gdańsk liczy na dofinansowanie w kwocie 75 milionów złotych – informuje Dariusz Wołodźko z gdańskiego Biura Prasowego.

Ponad 20 mln na inwestycje i działania społeczne na Oruni

Przypomnijmy, rewitalizacją mają zostać objęte: Biskupia Górka / Stary Chełm, Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście oraz Orunia.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Orunia zyska tutaj ponad 20 mln złotych. Gros tych środków zostanie przeznaczonych na inwestycje, a nieco ponad pół miliona złotych – na działania społeczne.

Kilka dni temu pisaliśmy na MojejOruni.pl o planowanych w ramach GPR inwestycjach. Będą to m.in. remonty na ulicy Gościnnej i Dworcowej, inwestycje w podwórka na Trakcie św. Wojciecha i Rejtana, zagospodarowanie skwerów i parków na Oruni.

Zmiany od 2018 roku

Lista jest oczywiście dłuższa, a wszystkie przedsięwzięcia, które w ramach GPR są zaplanowane na Oruni znajdziecie TUTAJ.

Pierwsze fizyczne zmiany w dzielnicy zobaczymy najwcześniej w 2018 roku. - Jako pierwsze ruszą prace budowlane związane z dostosowaniem lokali na działania społeczne. W 2018 roku planowane są również prace budowlane przy niektórych budynkach mieszkalnych – podkreślają urzędnicy. A szefowa Referatu Rewitalizacji, Ewa Pielak dodaje: – Główne zadania inwestycyjne rozpoczną się w roku 2019 roku i będą trwały do lat 2022-2023.

Dlaczego tylko ta część Oruni? Co z resztą dzielnicy?

Niektórzy oruniacy kręcą jednak nosem, bo zwracają uwagę, że GPR obejmuje tylko fragment Oruni. - Mowa głównie o Gościnnej i Dworcowej, a co z resztą dzielnicy, na przykład Oruńskim Przedmieściem, czy terenami, położonymi za torami? Czemu tutaj nie planuje się żadnych inwestycji? - pytają.

Miasto podkreśla, że GPR był konsultowany także z mieszkańcami Oruni, ale urzędnicy mówią też o konkretnej opcji, skierowanej do całej dzielnicy.

Remont kilkudziesięciu budynków na Oruni

Dobra wiadomość jest bowiem taka, że w ramach rewitalizacji miasto rozpisało konkurs dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Pisaliśmy o tym TUTAJ, a nasz artykuł wzbudził furorę wśród zarządców.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że miasto rozstrzygnęło już konkurs i niedługo poda oficjalną listę oruńskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które otrzymają dofinansowanie na remonty.

Z informacji, które udało nam się uzyskać wynika, że kilkadziesiąt budynków na Oruni (i to w różnych punktach dzielnicy) otrzyma dofinansowanie do swoich inwestycji. Mowa między innymi o remontach elewacji, klatek schodowych, wymianie okien, czy zagospodarowaniu podwórek. Niektóre z tych prac zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku, ale konkurs obejmuje inwestycje nawet do 2023 roku.

Kiedy będziemy znać konkretną listę adresów (i skalę dofinansowania), od razu przygotowujemy kolejny artykuł.