"Szczegółowa historia Oruni". W poniedziałek spotkanie z autorem książki

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2017-11-03 07:10:00

Jak mówi nam Aleksander Masłowski, wykład będzie dotyczył XIX-wiecznej Oruni. Otwarte dla wszystkich spotkanie rozpocznie się 6 listopada o godzinie 18, w Gościnnej Przystani.

Autorami wydanej kilka tygodni temu książki "Szczegółowa historia Oruni" są Aleksander Masłowski i Roman Kowald. Ten pierwszy przyjedzie w poniedziałek na Orunię, by promować książkę.

Aleksander Masłowski to trójmiejski przewodnik, wielki popularyzator historii Gdańska, który w ostatnim czasie został też rzecznikiem Muzeum II Wojny Światowej.

- 6 listopada na Oruni przeprowadzę wykład "Orunia widziana oczami sołtysa" - mówi nam Masłowski.

A wspomniany sołtys to oczywiście żyjący na Oruni w XIX wieku Ernst Waage, który swego czasu spisał relację ze swojego urzędowania. Masłowski i Kowald przetłumaczyli ją z niemieckiego na polski, i tak powstała wspomniana wyżej książka.

W relacji sołtysa, którą teraz wreszcie można przeczytać po polsku, znalazły się fragmenty o dawnym kościele, parku, karczmach, układzie ulic. - Dzieło Ernsta Waage to książka szalenie ważna dla Oruni, bo jest to właściwie jedyny przedwojenny i tak bogaty przekaz na temat tej właśnie dzielnicy. Do tej pory można było go przeczytać tylko po niemiecku. Teraz z klimatem XIX-wiecznej Oruni będą mogły zapoznać się osoby, które nie mówią w tym języku – przekonują autorzy.

Książka kosztuje 29 zł. Można ją kupić na stronie internetowej Oficyny Pomuchel, a także w księgarni naukowej na ulicy Łagiewniki.

Będzie ją też można kupić 6 listopada w Gościnnej Przystani, po wykładzie Masłowskiego.