2018 rok. Inwestycje i ważne przedsięwzięcia na Oruni

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-01-04 15:21:00

Najbliższe dwanaście miesięcy przyniesie kilka ważnych zmian na Oruni. Sprawdźcie, co będzie działo się w tej części Gdańska. To oczywiście nie jest jeszcze zamknięta lista.

W 2018 roku kontynuowana będzie przebudowa mostu na Starogardzkiej. Inwestycja zakłada rozebranie starego mostu i zbudowanie tutaj dwukierunkowego przejazdu. Już od stycznia most jest zamknięty dla ruchu, co oczywiście wiąże się z utrudnieniami dla kierowców, pasażerów miejskiej komunikacji i pieszych. Prace mają potrwać do czerwca 2018 roku.

Most, basen i rewitalizacja

W połowie roku ma być też gotowa inna ważna inwestycja - mowa o pływalni przy ulicy Smoleńskiej. Znajdować się tutaj będzie basen z wydzieloną 4-torową częścią pływacką. Strefę rekreacyjną stanowić będą atrakcje takie jak masaż karku, gejzer, czy ławeczka podwodna oraz jacuzzi.

Wiele zmian szykuje się wraz ze zbliżającą się rewitalizacją Oruni. Za kilka miesięcy mają rozpocząć się prace w budynku byłego ratusza na ulicy Gościnnej. Powstanie tutaj mediateka, swoją siedzibę będą tutaj mieli też lokalni radni.

Również w ramach rewitalizacji wiele wspólnot mieszkaniowych (ale też np spółdzielni) uzyska wsparcie finansowe na remont elewacji, dachów, czy klatek schodowych. Pierwsze efekty tych zmian powinniśmy zobaczyć właśnie w 2018 roku.

Dokumentacja dla przejazdów bezkolizyjnych na Oruni

Ten rok to również tworzenie dokumentacji na budowę przejazdów bezkolizyjnych na Oruni. Jak pisaliśmy na portalu, miasto wreszcie znalazło pieniądze na stworzenie takiej dokumentacji. Ma ona pokazać szczegółowe rozwiązania dla budowy wiaduktu w ciągu Nowej Podmiejskiej i tunelu na ulicy Równej. Wiadomo jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, i niektórzy mieszkańcy Oruni (w tym radni dzielnicy) już teraz zapowiadają, że będą dokładnie przyglądać się tworzonym planom, i w razie czego zgłoszą też swoje poprawki.

Remonty ulic i chodników, modernizacja placów zabaw

W 2018 roku na brak pracy nie będzie narzekać lokalna Rada Dzielnicy. - Wydział Programów Rozwojowych obiecał nam zmianę nawierzchni na przejściu terenowym między Platynową a Rubinową. Będziemy przypominać ten temat urzędnikom - mówi nam Mateusz Korsztun z Rady Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce".

Remontu mają doczekać się także schody na wysokości TBS (przy Trakcie św. Wojciecha, prowadzące na wał Kanału Raduni). Radni dzielnicy zabiegają również o modyfikacje przystanku na Lipcach (chodzi o obniżenie krawężnika).

Na tym nie koniec. - Pilnuję również, by placów zabaw z prawdziwego zdarzenia doczekała się szkoła podstawowa na ulicy Ubocze, a także przedszkole nr 24 na Lipcach - deklaruje Agnieszka Bartków, szefowa oruńskiej rady dzielnicy.

W 2018 najprawdopodobniej wyremontowany zostanie chodnik na ulicy Równej. Radni zabiegają też, by remontu doczekała się ulica Głucha - w tym przypadku nie ma jednak jeszcze żadnej deklaracji urzędników.

Na Oruni można spodziewać się też drobnych inwestycji, finansowanych z budżetu rady dzielnicy (taki projekt budżetu będzie gotowy za kilka tygodni).

Festyn oruński z lepszą oprawą

Wygląda na to, że w 2018 roku cykliczny letni oruński festyn będzie miał jeszcze lepszą oprawę. Radni chcą, by podczas imprezy uczczono dwa ważne wydarzenia: 680 urodziny 0runi i 100-lecie przekazania miastu Parku Oruńskiego.

Wybory samorządowe. Nowi radni i prezydent?

Z pewnością istotnym wydarzeniem dla Oruni, jak i dla całego Gdańska będą wybory samorządowe. Oruniacy wybierać będą radnych miasta (w okręgu numer 1) i prezydenta Gdańska. Być może w czasie kampanii wyborczej znów na Oruni zobaczymy polityków, obiecujących wiele dla tej części Gdańska.