Zabytkowe podziemia i punkt widokowy. "Świątynia nietoperzy" niemal gotowa na przyjęcie gości

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-05-02 10:16:00

Punkt widokowy, nowe ścieżki, mała architektura i oczywiście główna atrakcja - już niedługo otwarty zostanie XIX-wieczny zbiornik "Stara Orunia". Miejsce to leży nieopodal Parku Oruńskiego. Zobaczcie zdjęcia.

Jak pisaliśmy niedawno, w wakacje w Parku Oruńskim szykują się wielkie imprezy i koncerty z udziałem znanych aktorów. Miłośników dobrej zabawy i dobrej muzyki z pewnością ucieszy też fakt, że nieopodal Parku powstaje właśnie kolejna atrakcja, którą każdy oruniak (ale i gdańszczanin) powinien zobaczyć na własne oczy.

Mowa o wybudowanym w XIX wieku, a w ostatnich miesiącach odrestaurowanym zbiorniku "Stara Orunia". Przypomnijmy, ten nieczynny obecnie zabytek mieścił kiedyś kilka tysięcy metrów sześciennych wody. Swego czasu nazywany był „oruńską świątynią wody“. W XIX wieku woda docierała tu wodociągiem, z oddalonego 20 km Pręgowa.

Teraz w Zbiorniku urzędują nietoperze, które w liczbie kilkuset przylatują tutaj na zimę. Miejsce to opuszczają dopiero na wiosnę.

Zbiornik ma zostać otwarty dla zwiedzających jeszcze w tym roku. Ale co ważne, będzie można do niego wejść od początku maja do końca sierpnia każdego roku. W innych miesiącach właśnie ze względu na nietoperze zbiornik będzie zamykany.

Ale w okolicę Zbiornika warto będzie też wybrać się także i w inne miesiące. Na górze (tuż obok wejścia do "świątyni nietoperzy") powstał właśnie punkt widokowy. Robotnicy budują też ścieżki i schody. Wokół Zbiornika zamontowane zostaną ławki, tablice informacyjne, będzie też toaleta.

Gdzie leży Zbiornik Stara Orunia? Obecnie budowana jest kilkusetmetrowa droga, którą od ulicy Nowiny będzie można dojść do zabytku. Droga nie będzie asfaltowa, a szutrowa. Jej wlot z ulicy Nowiny położony jest nieopodal małego sklepu spożywczego.