Twardy sport w twardej dzielnicy. Futbol amerykański na Oruni

Autor: redakcja, Data publikacji: 2018-05-19 08:19:00

19 maja o godz. 13.00 na boisku przy CKZiU nr 2 (ul. Smoleńska) będzie miało miejsce ciekawe i oryginalne wydarzenie sportowe. Drużyna futbolu amerykańskiego „Białe Lwy Gdańsk”, na co dzień trenująca przy Zespole Szkół Morskich w Nowym Porcie, rozegra sparing z klubem „Grizzlies Gorzów Wielkopolski”. Obie drużyny należą do Ligi Futbolu Amerykańskiego, która organizuje rozgrywki tej dyscypliny sportu na różnych poziomach, w kilkudziesięciu miastach Polski.

Drużyna Białe Lwy to drużyna z Gdańska, w której grają także oruniacy. Podstawowy skład drużyny liczy 40 zawodników w wieku 17-35 lat. To pasjonaci tego sportu, którzy ciężko pracują na treninach, prowadzonych przez amerykańskiego trenera – Mike’a Ricciego.

W sobotę (19 maja) zobaczymy ich w akcji na Oruni. Sparing odbędzie się na boisku przy ulicy Smoleńskiej. Start: godzina 13. Wstęp wolny.

Jak mówią nam przedstawiciele "Białych Lwów", sparing z "Niedźwiedziami" ma na celu sprawdzenie formy poszczególnych zawodników, zwłaszcza nowych, którzy treningi z drużyną rozpoczęli już po sezonie 2017.

- Bardzo istotne jest także przetestowanie skuteczności wszystkich formacji oraz przygotowanych zagrywek, bowiem futbol amerykański jest przede wszystkim grą taktyczną i strategiczną - podkreślają nasi rozmówcy.

Białe Lwy Gdańsk już w pierwszy weekend lipca rozpoczną zmagania w sezonie zasadniczym LFA9, (czyli formule dziewięcioosobowej) w meczu wyjazdowym z drużyną z Koszalina. Białe Lwy Gdańsk zapraszają do kibicowania już w sobotę.

Futbol amerykański. O co w tym chodzi?

Drużyny futbolu amerykańskiego składają się z trzech formacji: ofensywnej (ataku), defensywnej (obrony) oraz formacji specjalnych. Każdy zawodnik gra na określonej pozycji i ma do spełnienia bardzo konkretne zadanie. Ta wielość pozycji wiąże się z tym, że od graczy wymagane są różnorodne predyspozycje. Drużyna potrzebuje zarówno silnych, dobrze zbudowanych atletów, jak i szczupłych szybkich oraz zwinnych zawodników. Zwycięzcą meczu zostaje drużyna, która po upływie czterech kwart ma na koncie więcej punktów, które może zdobywać na kilka sposobów. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tej niezwykłej dyscyplinie, możesz przyjść na trening Białych Lwów - wystarczy skontaktować się z klubem poprzez stronę na Facebooku.