Remonty i inwestycje w kościele na Gościnnej. Swój wkład miał też Wawrzyniec Samp

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-09-05 20:36:00

Remont zabytkowych organów ma skończyć się do końca tego roku, drzwi wejściowych, które były już nadpalone i mocno zniszczone - do października. Zmian w kościele na Gościnnej jest więcej. W głównej sali pojawiło się ostatnio popiersie Jana Pawła II. Wykonał je Wawrzyniec Samp.

- Dostaliśmy dotację z urzędu miasta na remont drzwi wejściowych, położony nad nimi dekoracyjny maswerk i na wiatrołap. Drzwi trafiły do pracowni konserwarotskiej i tam zostały poddane renowacji - mówi w rozmowie z portalem MojaOrunia ks Mariusz Słomiński, proboszcz kościoła na ulicy Gościnnej.

Liczące sobie wiele lat drzwi wejściowe do świątyni były już w opłakanym stanie. Na dole były nadpalone, jedne wrota nie chciały się już otwierać. Remont wejścia do kościoła ma zakończyć się w połowie października.

W kościele trwa też kolejny etap renowacji zabytkowych organów, o których pisaliśmy już na portalu. Wkrótce w osobnym artykule podamy więcej szczegółów na temat tej fazy prac. Już teraz może napisać, że koszt tego remontu jest niebagatelny i wynosi około 400 tysięcy złotych. Jak mówi nam ks. Słomiński, 25 proc. tej sumy zostało pokryte z datków, reszta - z dotacji miejskich i ministerialnych.

- Mamy nadzieję, że na tegoroczne święta Bożego Narodzenia nowe organy już zagrają - mówi nasz rozmówca. W kościele pojawiło się też ostatnio popiersie Jana Pawła II.

Jak mówi proboszcz, wykonał je rzeźbiarz Wawrzyniec Samp, brat zmarłego kilka lat temu Jerzego Sampa, autora wielu książek na temat historii Oruni.