Kampania wyborcza w Gdańsku nabiera tempa. Oruńskich wątków nie zabraknie

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-09-06 14:46:00

Kolejne komitety prezentują swoich kandydatów do rady miasta, także w "oruńskim" okręgu numer 1. Publikujemy pierwszy z naszych materiałów, dotyczący tegorocznej kampanii wyborczej w Gdańsku.

W tej kampanii wyborczej o urząd prezydenta Gdańska powalczą Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa z Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna), Kacper Płażyński (PiS), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk), Andrzej Ceynowa (SLD) i Jacek Hołubowski (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy).

Oruniak jest kandydatem na urząd prezydenta Gdańska

Ten ostatni jest też oruniakiem, który zasiada w radzie dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce". Ugrupowanie Hołubowskiego stoi w kontrze zarówno do PO jak i do PiS, a przedstawiciele tego ugrupowania starają się przekonać wyborców, że obecnie to politycy i partie zawłaszczyły Gdańsk, i że trzeba to przerwać i "oddać" miasto z powrotem w ręce mieszkańców.

Taki przekaz można interpretować różnie, ale faktem jest, że także w GTM zasiadają politycy, m.in. były członek Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Hamadyk, również radny miasta z okręgu wyborczego numer 1. Hamadyk, który był jednym z bardziej aktywnych radnych miasta kończącej się kadencji, będzie walczył o mandat radnego, tym razem już nie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Oruńscy radni dzielnicowi powalczą o radę miasta

Hołubowski jest członkiem rady dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce", ale takich transferów do polityki na wyższy szczebel jest tutaj więcej. Kilku innych radnych dzielnicowych z Oruni postanowiło spróbować swoich sił w walce o radę miasta.

W nadchodzących wyborach szefowa oruńskiej rady dzielnicy Agnieszka Bartków reprezentuje barwy Koalicji Obywatelskiej, na którą składają się PO i Nowoczesna. Wczoraj Bartków pokazywała się już oficjalnie na konferencji w towarzystwie Wałęsy i posłanki Agnieszki Pomaski.

Bartków, która na Oruni znana jest ze swojej niezmordowanej walki o budowę bezkolizyjnych przejazdów kolejowych, ma szansę dostać się do rady miasta. Ale nie będzie to łatwe, bo konkurencji tutaj nie brakuje, a z "jedynki" jest tylko pięć miejsc do rady miasta.

Są już pierwsze sondaże. Dla Adamowicza nie wygląda to najlepiej

A propos konkurencji. Dzisiaj Onet i "Fakt" opublikowały wyniki sondażu IBRIS. Jedno z pytań dotyczyło wyborów do rady miasta Gdańska. Według sondażu, największym poparciem cieszy się tutaj Koalicja Obywatelska (36,1 proc.), PiS (24,7 proc.), komitet Pawła Adamowicza (17,5 proc.), SLD (5 proc.) Lepszy Gdańsk (4,1 proc.), Gdańsk Tworzą Mieszkańcy (3 proc.).

To oczywiście tylko sondaż, ale takie wyniki muszą martwić Pawła Adamowicza. Obecny włodarz Gdańska pozostaje skłócony z władzami Platformy Obywatelskiej. Kilka miesięcy temu ogłosił on swoją decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta, ale zrobił to wbrew woli szefa PO Grzegorza Schetyny. Niedługo później PO wspólnie z Nowoczesną postawiło na Jarosława Wałęsę, a teraz w mieście trwa ostra walka polityczna między ludźmi ze środowiska, kojarzonego z Platformą Obywartelską.

Adamowicz jednak nie chce oddać władzy bez walki i założył swój komitet Wszystko dla Gdańska. Na jego listach znaleźli się też m.in. niektórzy radni PO (np. Beata Dunajewska), ale są i kandydaci, którzy wcześniej nie należeli do żadnej partii.

Kolejne nazwiska z oruńskiej rady dzielnicy. Będą w PiS i u Adamowicza

Oruńskim akcentem jest tutaj z pewnością udział Ewy Patyk, oruńskiej radnej dzielnicowej, która kandyduje z listy "Wszystko dla Gdańska".

Wszystkich nazwisk do rady miasta nie ogłosiło jeszcze Prawo i Sprawiedliwość. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że z okręgu numer 1 o mandat radnego ubiegać się będzie m.in. Krzysztof Wiecki (były radny miasta z PiS). Także i na tej liście znajdzie się członek rady dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce". Z komitetu wyborczego PiS wystartuje Roman Itrich.

Z kolei na listach wyborczych Lepszego Gdańska, jak nieoficjalnie potwierdzają nam przedstawiciele tego ugrupowania, ma znaleźć się też Tomasz Sokołów, radca prawny, który w Gościnnej Przystani udziela bezpłatnych porad prawnych.

Festiwal obietnic wyborczych czas zacząć

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października, druga tura (wybory prezydenckie) - 4listopada. Dwa najbliższe miesiące to z pewnością będzie czas wielu obietnic wyborczych, także dla Oruni.

Będziemy systematycznie przedstawiać poglądy kolejnych kandydatów i ugrupowań, zwracając baczną uwagę na wątki oruńskie, ale i kwestie południowego Gdańska i Olszynki. Zastanawiamy się również nad przeprowadzeniem debaty z kandydatami. Więcej informacji wkrótce.