Nowy punkt widokowy na Oruni został już otwarty. Otrzymał imię wyjątkowego oruniaka

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-09-18 13:50:00

Punkt widokowy, z którego doskonale widać panoramę Oruni, ale i Głównego Miasta, funkcjonuje tuż przy niedawno otwartym Zbiorniku Stara Orunia. Punkt otrzymał imię "Jerzy", od śp. profesora Jerzego Sampa.

W ostatni weekend uroczystego otwarcia punktu widokowegona Oruni dokonał m.in. wiceprezydent Piotr Grzelak.

Nowy punkt widokowy będzie otwarty przez cały rok. Drewniana platforma o półokrągłym kształcie okrętowego mostka, z której rozciąga się widok na Orunię, ale i centrum Gdańska, jest położona w rejonie ulicy Nowiny, nieopodal Parku Oruńskiego i tuż obok niedawno otwartego Zbiornika "Stara Orunia".

- Punkt widokowy otrzymał imię Jerzego Sampa, znanego pisarza, miłośnika Gdańska, a szczególnie Oruni, w której mieszkał i o której pisał - informują gdańscy urzędnicy.

Jerzy Samp, który przez wiele lat mieszkał na Oruni, był autorem licznych książek, w których opisywał historie Pomorza. Napisał m.in: Droga na sabat(1981), Smętek. Studium kreacji literackich (1984), Gdańsk prawie nie znany (1993), Bedeker gdański (1996), Danzig von A bis Z (1997), Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze (2000), Miasto magicznych przestrzeni (2003).

Nie zapominał też o Oruni, napisał m.in. wydaną w 1992 roku książkę: „Orunia, Zabytki, historia, kultura". W 2009 roku w Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Kilka lat temu profesor w kapitalnym stylu opowiadał na naszym portalu o dawnej Oruni. Zmarł w 2015 roku, w wieku 64 lat.