To oni będą reprezentować tę część Gdańska. Przedstawiamy sylwetki radnych miasta

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-10-26 16:03:00

Przedstawiamy radnych miasta, którzy w tej kadencji będą reprezentować okręg wyborczy numer 1. To właśnie w nim – obok innych dzielnic – znajduje się Orunia-Św.Wojciech-Lipce.

Jak pisaliśmy już na portalu, okręg wyborczy numer 1 reprezentowany jest tylko przez pięciu radnych.

A trzeba przyznać, że okręg jest spory. Obejmuje: Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

W wyborach, które odbyły się 21 października, mandaty z "jedynki" otrzymali: Cezary Śpiewak-Dowbór (KO), Lech Kaźmierczyk (KO), Waldemar Jaroszewicz (PiS), Andrzej Skiba (PiS) i Beata Dunajewska (WdG).  To oni będą nowymi radnymi miasta, którzy reprezentować będą także Orunię, Św. Wojciech i Lipce.

Cezary Śpiewak-Dowbór, Koalicja Obywatelska

Wiek: 30 lat.

Radca prawny, prowadzi własną kancelarię, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Uzyskał stypendium Rektora Uniwersytetu Gdańskiego dla najlepszych studentów oraz aplikację radcowską prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku.

Przewodniczący koła Brzeźno-Nowy Port-Orunia-Stogi Platformy Obywatelskiej RP. W latach 2011-2018 radny dzielnicy i przewodniczący zarządu dzielnicy Brzeźno.

Kontakt: tel. 505 446 100, e-mail: cezary@dowbor.pl, www.facebook.com/SpiewakDowbor.Cezary, www.instagram.com/cezary_spiewak_dowbor

- Od początku kadencji będę zabiegał o realizację mojego programu dla okręgu nr 1. Na samym początku złożę interpelacje w każdej ze spraw poruszonych w moim programie. Od tego chcę rozpocząć kadencję - deklaruje.

Jeżeli chodzi o Orunię, Św. Wojciech, Lipce, Śpiewak-Dowbór obiecuje „zintensyfikowanie działań”, by doprowadzić do budowy bezkolizyjnych przejazdów i przejść przez tory kolejowe. Kolejny postulat dotyczy wygodniejszego wejścia na Orunię Górną. Mowa o poprawieniu komfortu przejścia pomiędzy ul. Piaskową, ul. Granitową i ul. Perłową oraz ul. Diamentową a ul. Emilii Hoene. Polityk KO wylicza też m.in. „budowę pętli autobusowej na Oruni”, dla Lipiec – odtworzenie Parku Ferberów, dla Św. Wojciecha – remont i uspokojenie ruchu na tzw. Starym Trakcie.

Lech Kaźmierczyk, Koalicja Obywatelska (był radnym miasta w zeszłej kadencji)

Wiek: 49 lat

Wykształcenie wyższe, radny miasta wybrany na czwartą kadencję. W Ratuszu pracował w komisji edukacji, komisji społecznej, komisji sportu, komisji kultury. Prowadzi pizzerie Leone. Podkreśla, że działa w Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Kontakt: tel. 510 073 373

Kaźmierczyk obiecuje „walkę o przejazd bezkolizyjny na Oruni”, i basen w Brzeźnie. - Mam też kilka pomysłów w kwestiach mniejszych inwestycji. Chciałbym, aby na placach zabaw pojawiły się poidełka, które służyłyby w upały. Dobrze byłoby również – wzorem Kościerzyny – stworzyć na niektórych placach zabaw fontanny - mówi.

Waldemar Jaroszewicz, Prawo i Sprawiedliwość

Wiek: 63 lat. Urodzony w Toruniu. Członek NSZZ „Solidarność” od 1981 do 1992 roku. Aktualnie bezpartyjny, startował z list PiS.

W latach 1998-2002 radny Miasta Gdańska, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej, członek Komisji Edukacji, członek Komisji ds. Rodziny.

Kontakt: 601 631 298, mail: jaroszewicz@vp.pl. W ciągu miesiąca chce mieć drugi telefon i drugi mail, które będą służyły tylko do kontaktach z gdańskimi wyborcami.

Jaroszewicz obiecuje lobbing za bezkolizyjnymi przejazdami na Oruni, m.in. pilnowanie negocjacji z PKP.

Andrzej Skiba, Prawo i Sprawiedliwość

Wiek: 30 lat

Wykształcenie wyższe, prawnik i politolog. Nie należy do PiS, startował z list tej partii. 10 lat temu należał przez krótki czas do Młodych Socjalistów.

Jest pracownikiem naukowym, doktorantem na Uniwersytecie Gdańskim. Od trzech lat prowadzi Instytut Debaty Publicznej, gdzie uczy młodych ludzi m.in. wystąpień publicznych.

- Najlepszym przykładem mojej dotychczasowej aktywności społecznej był sprzeciw ws. afery parkingowej w 2016 roku. Afera została potwierdzona wyrokiem NSA z maja tego roku. Krótko mówiąc, my mieliśmy rację, nie mieli jej urzędnicy. Do tej pory nikt z władz miasta nie poniósł konsekwencji - podkreśla Skiba.

Kontakt: andrzej. marcin.skiba@gmail.com

Skiba obiecuje, że na początku kadencji spotka się z przedstawicielami wszystkich rad dzielnic z okręgu wyborczego numer 1. W kadencji chce aktywnie działać na rzecz polityki komunalnej, kwestii remontów ulic i obszarze edukacji. - Wkrótce ruszy mój kolejny program edukacyjny dla gdańskich uczniów – mówi.

Beata Dunajewska, Wszystko dla Gdańska (była radną miasta w zeszłek kadencji)

Wiek: 52 lata

Wykształcenie wyższe. Radny miasta wybrany na trzecią kadencję. Przez 8 lat przewodniczyła komisji spraw społecznych i ochrony zdrowia.

Bardzo aktywna w Nowym Porcie, gdzie wspierała tamtejszy PAKT (program na rzecz aktywności tej dzielnicy). Społecznik w zakresie ochrony zwierząt.

Chwali się też inną kwestią: - Jestem współautorką pierwszej uchwały obywatelskiej – mówi.

Kontakt: beata.dunajewska@radnygdansk.pl

W tej kadencji chce m.in. dopiąć sprawę domu kultury w Nowym Porcie, dopilnować remontów chodników i ulic na Przeróbce, a takżę przypilnować budowę przejazdu bezkolizyjnego na Olszynce. W skali całego Gdańska Dunajewska mówi o programie refundacji przez miasto szczepień HPV.