Ważne spotkanie w SP nr 16. Fotoreporter Maciej Kosycarz zaprezentuje "niezwykłe zdjęcia Oruni"

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2019-02-04 12:29:00

O albumie "Niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec” pisaliśmy kilka tygodni temu. teraz jeden z autorów fotografii Maciej Kosycarz przyjedzie na Orunię i opowie o wyjątkowych ujęciach. Spotkanie rozpocznie się jutro (5 lutego) o godzinie 16:30 w Szkole Podstawowej nr 16. Wstęp wolny.

Jak czytamy na stronie oruńskiej szkoły, w programie spotkania zaplanowano rozmowę z Maciejem Kosycarzem i pokaz zdjęć z Oruni. Po prelekcji będzie też można zamienić kilka zdań ze znanym w Gdańsku fotoreporterem i kupić jego najnowszy album "Niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”.

O albumie pisaliśmy TUTAJ.

Znajduje się w nim 250 zdjęć, z tego więcej niż 1/3 dotyczy Oruni. Najnowsze ujęcia zostały wykonane w tym roku, najstarsze – nawet kilkadziesiąt lat temu. Te ostatnie ustrzelił migawką nieżyjący już gdański fotoreporter Zbigniew Kosycarz, z kolei autorem nowszych zdjęć jest jego syn, również fotoreporter, Maciej Kosycarz.

W albumie zobaczymy sporo fotografii, ukazujących nieistniejącą już Orunię. Dawne kino Kosmos, restauracja Adria (także i ujęcie ze środka!), tętniący życiem wał Kanału Raduni, czy kamienice, których już nie ma.

Na fotografiach Kosycarzy widać też, jak zmieniała się ulica Jedności Robotniczej, która w III RP stała się później Traktem św. Wojciecha. Po tej dawnej arterii kursowały tramwaje, a w niektórych miejscach było znacznie bardziej zielono niż teraz. Zbigniew Kosycarz pokazał też na fotografiach kluczową dla tej ulicy przebudowę – to w latach 70. poszerzono jezdnię, a linię tramwajową nr 6 zastąpiły autobusy.