Uczczą pamięć "Inki" i "Zagończyka". Obchody także na Oruni

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2019-08-14 16:37:00

Będzie msza w kościele na Gościnnej, a później także uroczystość pod pomnikiem Danuty "Inki" Siedzikówny. W Gdańsku odbędzie się też spacer historyczny, a na grobach "Inki" i "Zagończyka" zapłoną znicze. IPN właśnie podało program obchodów, które zaplanowano na 28 sierpnia, w 73. rocznicę śmierci obu żołnierzy Armii Krajowej.

Żołnierze Armii Krajowej Danuta "Inka" Siedzikówna i Feliks "Zagończyk" Selmanowicz zginęli (w chwili śmierci "Inka" nie miała nawet 18 lat) 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Decyzją władz komunistycznych, które wydały na nich wyrok śmierci, zostali pochowani w bezimiennym grobie. W 2014 roku IPN odnalazł ich szczątki na terenie gdańskiego Cmentarza Garnizonowego.

I właśnie Instytut Pamięci Narodowej organizuje obchody 73. rocznicy śmierci Danuty "Inki" Siedzikówny i Feliksa "Zagończyka" Selmanowicza.

28 sierpnia (środa) odbędzie się m.in. spacer historyczny: "Śladami Danuty Siedzikówny po Gdańsku". Pierwszy z nich rozpocznie się o godzinie 10, drugi - o godzinie 14. Miejsce zbiórki: plac przed dworcem Gdańsk Główny.

IPN prosi wszystkich zainteresowanych, by wcześniej zapisali się na spacery. Zapisy są do 26 sierpnia, pod adresem: artur.chomicz@ipn.gov.pl. "W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko oraz wybraną godzinę startu" - piszą organizatorzy.

W ten sam dzień na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku o godzinie 17:30 rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach"Inki" i "Zagończyka".

Obchody odbędą się także na Oruni. To właśnie na ulicy Gościnnej kilka lat temu postawiono pomnik "Inki". 28 sierpnia o godzinie 18:30 rozpocznie się msza w kościele przy ulicy Gościnnej, a po jej zakończeniu w ramach uroczystości składane będą kwiaty pod pomnikiem "Inki".