12 stycznia kolejny finał WOŚP. Dwa sztaby na Oruni

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2020-01-02 15:53:00

60 wolontariuszy (o 5 więcej niż przed rokiem) ze sztabu przy ulicy Małomiejskiej kwestować będzie na rzecz WOŚP. Zbiórka odbędzie się także w placówce na Smoleńskiej.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbędzie się po raz 28. W Gdańsku funkcjonować będzie 12 sztabów, a na ulice wyjdzie około 1200 wolontariuszy.

Zmieni się adres głównego sztabu WOŚP w Gdańsku. Już nie Zbrojownia, teraz najwięcej będzie działo się w budynku Europejskiego Centrum Solidarności. I w jego okolicach, gdzie zaplanowano szereg koncertów.

WOŚP 2020. Kto zagra w Gdańsku?

12 stycznia (niedziela) na scenie w Gdańsku wystąpią: Organek, Voo Voo i Ritmo Bloco, Kombi, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Zuzia Jabłońska, Sound’n’Grace, Audiofeels, Natalia Capelik-Muianga, Pectus oraz Lipali. Wszystko wystartuje o godzinie 16, a zabawa potrwa kilka godzin.

Około godziny 19:20 rozpocznie się fragment koncertu, nawiązujący do prezydenta Adamowicza. Jak co roku, w trakcie finału WOŚP o godz. 20:00 wysłane zostanie „Światełko do nieba”. Już wcześniej udział w tym wydarzeniu zapowiedziała Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Adamowiczu.

Upamiętnią prezydenta Adamowicza

W poprzednich edycjach WOŚP w mieście kwestowano zawsze pod hasłem: "Gdańsk dla orkiestry". W 2020 r. motywem przewodnim będzie inne zdanie: "Gdańsk dzieli się dobrem". To nawiązanie do słów prezydenta Pawła Adamowicza, które wygłosił podczas ostatniego w swoim życiu wystąpienia. Miało one miejsce podczas gdańskiego finału WOŚP. Chwilę później został on śmiertelnie ugodzony nożem. Prezydent Adamowicz zmarł następnego dnia w szpitalu.

Sztaby także na Oruni

Tradycyjnie już dwa sztaby funkcjonować będą na Oruni. Najwięcej będzie działo się w sztabie w szkole przy ulicy Małomiejskiej. - W tym roku mamy 60 wolontariuszy i 12 opiekunów. Kwestować będziemy na Oruni, Oruni Górnej, Chełmie i Ujeścisku. Nasi wolontariusze pojawią się też w Operze Bałtyckiej - mówi portalowi MojaOrunia.pl Karolina Mielewska, szefowa oruńskiego sztabu WOŚP i nauczycielka ZKPiG nr 5.

Sztab w budynku szkoły na Małomiejskiej funkcjonować będzie już od godziny 9. Każdy będzie mógł tutaj wejść i wrzucić pieniądze do puszki WOŚP.

W zeszłym roku w sztabie na Małomiejskiej zebrano 26 tys. zł. - Mam nadzieję, że i w tym roku pobijemy rekord, a pieniędzy będzie jeszcze więcej - dopowiada Mielewska.

Kolejnym oruńskim akcentem WOŚP będzie kwestowanie w szkole na ulicy Smoleńskiej. Tam uczniowie i nauczyciele organizują kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży zasili konto Orkiestry. Jak mówią nam przedstawiciele sztabu na Smoleńskiej, w zeszłym roku w podobnej akcji udało się zebrać około tysiąca złotych.