Koronawirus. Szkoły w Polsce zamknięte na dwa tygodnie

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2020-03-11 11:54:00

Decyzją rządu od jutra zostaną zamknięte wszystkie szkoły, żłobki, przedszkola. Od poniedziałku nie ma być w nich już żadnych zajęć. Ta swoista kwarantanna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ma potrwać dwa tygodnie.

W Gdańsku decyzja dotyczy ok. 75 tys. uczniów w 114 szkołach różnego typu. Zamkniętych będzie także 13 publicznych żłobków, 62 przedszkola publiczne, 224 przedszkola prywatne i inne placówki niepubliczne dla dzieci i młodzieży.

Również na Oruni zostają zamknięte wszystkie placówki.

Na dzisiejszej konferencji minister zdrowia podkreślał, że nie są to ferie czy czas wolny dla młodzieży. - To jest czas kwarantanny w domach. Nie możemy popełnić błędu, do jakiego doszło we Włoszech, gdzie młodzież poszła na dyskoteki, do klubów, na spotkania towarzyskie.

- Zdajemy sobie sprawę, że trudno z dnia na dzień znaleźć opiekę dla najmłodszych dzieci, dlatego szkoły i przedszkola będą pełnić do piątku funkcję opiekuńczą. Nauczyciele zapewnią opiekę, ale nie będą prowadzić zajęć. Uzgodniliśmy, że w przypadku szkół specjalnych zajęcia nie będą zawieszane - informuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. - Ta decyzja nie wpływa na razie na terminarz bieżącego roku szkolnego, nie niesie na razie innych skutków - dodawał.

Wprowadzona kilka dni temu specustawa przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni, do dzieci do lat 8. W tym przypadku nie jest wymagane zwolnienie lekarskie, a złożenie oświadczenia u swojego pracodawcy.

Dzisiaj przedstawiciele basenu na Smoleńskiej poinformowali, że zostaje on zamknięty do 25 marca.

Więcej informacji wkrótce.