Była policyjna bursa, będzie dom studencki. Projekt idzie do poprawki

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2020-07-08 09:19:00

Konserwator zabytków zakwestionował projekt domu studenckiego na Trakcie św. Wojciecha 113 i w ten sposób "znika" jedno piętro budynku, który wciąż istnieje tylko na papierze. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont dawnej bursy policyjnej rozpocznie się w 2021, a skończy dwa lata później.

O tym projekcie pisaliśmy TUTAJ. Wybudowana w 1920 roku kamienica przy Trakcie św. Wojciecha przez lata była wystawiana na sprzedaż przez Agencję Mienia Wojskowego.

Po kolejnych przetargach kupiec się znalazł. Właścicielem została firma Alter Investment, a jej prezes Damian Tomasik mówił portalowi MojaOrunia.pl, że ma tu powstać swoisty hotel na ponad 160 lokali. I pokazywał wizualizacje.

Kilka miesięcy później Tomasik zapewnia, że inwestycja wciąż jest aktualna, ale przyznaje, że będzie miała ona nieco inny kształt. Wszystko za sprawą zmian, które do projektu naniósł konserwator zabytków. Nie zgodził się np. na to, by dobudowane do byłej bursy skrzydło miało zaprojektowaną wysokość. Zamiast więc pięciu pięter, będą cztery.

I tak jak wcześniej, Tomasik mówił o 160 lokalach, teraz według nowej koncepcji, miejsc będzie tutaj około 100. Zmniejszy się więc baza noclegowa.

Reszta się nie zmienia. Lokale będą miały około 13 metrów kwadratowych. Będzie też kondygnacja -1, gdzie będzie mieścić się m.in. siłownia. Inwestor planuje też hale garażową i niewielkie ogródki. Będzie też sala telewizyjna i bar/restauracja, który - co ciekawe - ma być otwarty dla wszystkich, nie tylko dla klientów hotelu.

Tomasik podkresla, że nową inwestycję lepiej nazywać czymś na kształt domu studenckiego. - Będą to lokale dla młodszych ludzi. I mowa tutaj o najmie krótko- średnioterminowym, tak do sześciu miesięcy - wyjaśnia.

Teraz jednak Alter Investment musi ponownie wykonać swój projekt i postarać się o wszystkie niezbędne dokumenty, w tym pozwolenie na budowę. Rozmówca portalu MojaOrunia ocenia, że może to potrwać kilkanaście miesięcy. - Pod koniec 2021 roku powinniśmy rozpocząć remont bursy. Inwestycja potrwa dwa lata. W 2023 roku powinni już wprowadzić się pierwsi lokatorzy - ocenia.

Alter Invesment stara się też o wykup niewielkiej działki (ponad 300 mkw.), położonej między bursą a sąsiednią stacją. Chodzi o zabezpieczenie dojazdu pod przyszły hotel. Miasto - według informacji Tomasika - wyraziło wstępnie zgodę na sprzedaż działki, ale procedury wciąż trwają.