W sobotę Piknik Filozoficzny na Oruni. Wciąż są jeszcze wolne miejsca!

Autor: redakcja, Data publikacji: 2020-07-22 09:41:00

Śmiało można powiedzieć, że takiego wydarzenia na Oruni jeszcze nie było. GAK Stacja Orunia rozpoczyna właśnie cykl bezpłatnych wykładów, które będą prowadzone w "pięknych okolicznościach przyrody", czyli w tym przypadku w ogrodzie Stacji Orunia, w Parku Schopenhauera. Trzeba się jednak na nie zapisać.

Piknik Filozoficzny to cykl spotkań ukazujących filozofię z punktu widzenia życia codziennego. Idea ta zrodziła się z innego wydarzenia kulturalnego – wykładu performatywnego pokazanego w „Stacji Orunia” z okazji 232 urodzin Artura Schopenhauera – myśliciela, który nie bez przyczyny patronuje naszym spotkaniom, bowiem w miejscu siedziby Stacji Orunia znajdował się niegdyś dom Andreasa Schopenhauera, dziadka naszego filozofa, a sam budynek sąsiaduje z pięknym parkiem, dzisiaj noszącym imię autora słynnego dzieła pt. „Świat jako wola i przedstawienie”. Z tego też powodu punktem wyjścia trzech wakacyjnych spotkań staną się aforyzmy o mądrości życia Schopenhauera, które zostaną skonfrontowane z rzeczywistością bliską każdemu z nas" - czytamy na stronie wydarzenia.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już w sobotę (25 lipca). Rozpocznie się o godzinie 17 i potrwa 90 minut.

"W związku z reżimem sanitarnym liczba miejsc mocno ograniczona. Obowiązują zapisy drogą mailową i telefoniczną: stacjaorunia@gak.gda.pl; tel. 58 306 66 76, wew. 37" - piszą organizatorzy.

Sobotnie spotkanie i kolejne poprowadzi dr Agnieszka Tarwacka-Dama reżyserka wykładu performatywnego „232 urodziny Artura Schopenhauera”, która do rozmowy o życiu i filozofii zaprosiła współczesnych myślicieli.

"25 lipca zapraszamy na spotkanie z dr hab. profesorem Gdańskiej Szkoły Wyższej Adamem Janem Karpińskim autorem ponad 100 publikacji o tematyce filozoficznej i socjologicznej, niegdyś kierownikiem Zakładu Wychowania, Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, a obecnie kierownikiem Zakładu Nauk Społecznych w Gdańskiej Szkole Wyższej".

W sierpniu o korzeniach gdańskiej filozofii opowie dr Mariusz Brodnicki współredaktor książki „Gdańskie Gimnazjum Akademickie”, adiunkt w Zakładzie Historii Nauki, Oświaty i Wychowania, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

Sierpniowe spotkanie jest jeszcze w trakcie przygotowania, nie ma jeszcze dokładnej daty.