Budynek dawnego Ratusza będzie miał swoją kapsułę czasu. Co zobaczą przyszłe pokolenia?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2020-11-12 15:39:00

Przez lata była elementem ozdobnym dachu dawnego ratusza, a teraz po renowacji będzie pełnić rolę kapsuły czasu. Trafi do niej kilka współczesnych pamiątek. - To są dokumenty dla pasjonatów Oruni, których mam nadzieję i za 100 lat nie zabraknie - mówi pomysłodawca całej akcji Krzysztof Kosik.

W kapsule znajdą się współczesne monety, wydanie "Dziennika Bałtyckiego", dokument "Akt Renowacji Ratusza Oruńskiego" i książka "Oruński Antykwariat". Autorem tej ostatniej jest Krzysztof Kosik, były radny miasta z Oruni i znany pasjonat historii tej dzielnicy.

To właśnie Kosik wpadł na pomysł, by na dachu obecnie remontowanego budynku przy Gościnnej 1 znalazła się tak zwana kapsuła czasu. - Za 100 lat będzie pamiątka po naszych czasach - mówi.

Rolę kapsuły czasu pełnić będzie zabytkowy element dachu remontowanego właśnie Ratusza. - To element więźby dachowej. Obecnie musi zostać poddany renowacji i czyszczeniu. Znajduje się w nim niewielka komora, do której zostaną włożone wszystkie pamiątki. Gdy tak się stanie, nasi pracownicy znów zamontują ten element na dachu Ratusza - tłumaczy portalowi MojaOrunia.pl Rafał Lempart, inżynier budowy i przedstawiciel generalnego wykonawcy remontu Ratusza, firmy Eco-Zet.

Kierownik budowy pokazywał też, jak wygląda kapsuła czasu. Prezentujemy ją na dwóch zdjęciach, które można znaleźć w galerii niniejszego artykułu.

Ciekawie przedstawia się tak zwany "Akt Renowacji Ratusza Oruńskiego". Ten symboliczny w swojej treści dokument ozdobiony jest herbem Gdańska i herbem Oruni.

"Remont generalny tego budynku rozpoczął się w roku 2020, kiedy to na tronie watykańskim zasiada papież Franciszek, prezydentem Polski jest Andrzej Duda, włodarzem Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zaś przewodniczącą Rady Dzielnica Agnieszka Bartków" - to fragment aktu.

- I za to 100 lat będzie wiadomo, kto teraz rządził w Polsce, w Gdańsku i na Oruni - uśmiecha się Kosik.

Pod Aktem podpisał się Kosik, Lempart i szefowa oruńskiej Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" Agnieszka Bartków.

Budynek dawnego Ratusza (po wojnie był tu m.in. komisariat) remontowany jest od kilku miesięcy. Zabytkowy budynek, który kiedyś był siedzibą Ratusza, zmieni swoje oblicze. To tutaj swoją siedzibę mieć będzie m.in. nowoczesna biblioteka. Kosztująca blisko 6 mln zł inwestycja powinna być gotowa we wrześniu 2021 roku.

Co teraz dzieje się na placu budowy? - Kończymy remont elewacji, w tym roku czeka nas jeszcze wymiana okien i dokończenie dachu. Przez zimę odbywać się będą roboty wewnątrz budynku, m.in. związane z montażem instalacji. Na wiosnę posadzki, roboty wykończeniowe. Wisienką na torcie będzie renowacja płaskorzeźb. To również przed nami - odpowiada nam Lempart.