Na Równej otwarto Pralnię Społecznie Odpowiedzialną. Co to za miejsce?

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2020-12-09 16:33:00

Z pralni przy Równej 14 będą mogły skorzystać osoby bezdomne z całego Gdańska. Będą tu pracować ludzie, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym. Pełną parą miejsce to ruszy w styczniu, ale pracę zaczęło już w tym miesiącu. - Ten temat jest ważny z wielu powodów - przekonują inicjatorzy akcji.

Pralnia Społecznie Odpowiedzialna ruszyła z początkiem grudnia w Gdańsku. - Pralnia działa w tej chwili ma potrzeby dwóch schronisk na Oruni, a od stycznia rusza już pełną parą. Proszek już jest przekazywany - słyszymy od inicjatorów akcji.

Pomieszczenia pralni mieszczą się w budynku przy ul. Równej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Schronisko prowadzone jest przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, które udostępniło budynek, a przedsięwzięcie będzie na co dzień zarządzane przez Fundację Społecznie Bezpieczni, na zasadach ekonomii społecznej. W pralni zatrudnienie znajdą osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

- Pralnia Społecznie Odpowiedzialna to działanie skierowane na wsparcie osób potrzebujących. Dzięki w pełni wyposażonej profesjonalnej pralni będziemy mogli prać pościel i odzież osób bezdomnych. Pralnia zlokalizowana została ma terenie naszych dwóch schronisk na ul. Równej 14. Chcemy aby działała w formule ekonomii społecznej, docelowo zatrudnienie znajdą w niej 3 osoby – mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

I przekonuje, że ten temat jest ważny z wielu powodów. - Kwestia czystości - dla nas taka oczywista - dla wielu osób jest po prostu niedostępna ze względu na brak środków. Na brak chociażby pralek. I my chcemy naszą Pralnią Społecznie Odpowiedzialną tutaj w Gdańsku ten problem rozwiązać.  Naszym zdaniem miarą rozwoju naszego miasta czy naszej cywilizacji powinno być właśnie to, w jaki sposób jesteśmy w stanie pomagać tym najbardziej potrzebującym.

Nasz rozmówca podkreśla, że schronisko otrzymało od firmy Persil dwie tony proszku. - Będzie on przekazywany do schronisk dla osób bezdomnych, mieszkań wspieranych i wszystkich naszych podopiecznych, którzy tego będą potrzebowali. Streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta będą również monitorowali potrzeby związane z praniem u osób bezdomnych przebywających na ulicach Gdańska. Chcemy tą usługę udostępnić również dla nich – dodaje Kwiatkowski.

Prezes akcentuje, że powstanie pralni jest efektem porozumienia pomiędzy inicjatorem, marką Persil, należącą do firmy Henkel, a dwiema organizacjami społecznymi, specjalizującymi się w opiece nad osobami w kryzysie bezdomności.

Marka Persil sfinansowała wyposażenie lokalizacji w sprzęt potrzebny do prania na skalę przemysłową – pralnice, suszarki, magiel.