Nowy punkt widokowy w Św Wojciechu

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2020-12-17 17:25:00

Miasto informuje o otwarciu nowego punktu widokowego w Gdańsku. Mieści się on na wzniesieniu w pobliżu cmentarza parafialonego w Św. Wojciechu i w rejonie ulicy Kątowej. Przez część okolicznych mieszkańców miejsce to do tej pory nazywane jest Łysą Górą, na której jeszcze w latach 80. odbywały się słynne w dzielnicy zawody latawcowe.

Z tego miejsca można zobaczyć Żuławy, ale też dojrzeć gdańską Rafinerię, a nawet Stare Miasto. "Łysa Góra", bo tak do tej pory nazywają ją niektórzy mieszkańcy Św. Wojciecha, cieszyła się i nadal cieszy sporym powodzeniem.

- Ta góra już wcześniej była popularna, ale zawsze było tutaj stromo i na przyklad osoby starsze czy niepełnosprawne miały wielki kłopot, by tutaj wejść. Teraz to się zmieni. Nowa inwestycja wreszcie zlikwidowała bariery architektoniczne - mówi portalowi MojaOrunia.pl Wojciech Kolesiński, radny dzielnicowy i mieszkaniec Św. Wojciecha.

Radny opowiada nam, że miejsce do tej pory nazywane jest przez wielu lokalnych mieszkańców "Łysą Górą" i że jeszczew latach 80. urządzano tu zawody latawcowe, a niekiedy pasły się tutaj także krowy.

Teraz "Łysa" stała się oficjalnym miejskim punktem widokowym.

Nowy punkt widokowy na wzniesieniu przy cmentarzu parafialnym w Św.Wojciechu został wyposażony w schody terenowe wraz z poręczami.

"Poza tym ustawiono siedziska na polanie widokowej, a także kosz na śmieci. Zakup i montaż elementów wyposażenia widoku zostały sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce" - czytamy na miejskiej stronie gdansk.pl.

Przy wale kanału Raduni w Św. Wojciechu zostanie też ustawiony znak, informujący o nowym punkcie widokowym. W ten sposób spacerowicze i przejeżdżający przez Św. Wojciech rowerzyści będą wiedzieć, że takie miejsce jest w pobliżu i że warto zrobić sobie przerwę, by je odwiedzić.

Nowy punkt widokowy będzie nosił imię Hugo Conwentza, XIX-wiecznego botanika, który mieszkał w Św. Wojciechu. Conwentz jest nazywany pionierem ochrony przyrody.