Tak wyglądają święta na Oruni. Seniorzy dostali paczki, Mikołaj nie zapomina też o innych

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2020-12-23 16:41:00

Sztab dowodzenia mieści się w Gościnnej Przystani i to właśnie stąd wyruszają wolontariusze z paczkami dla mieszkańców Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha. Z takiej pomocy skorzysta m.in. 100 seniorów, ale św. Mikołaj odwiedził też dzisiaj inne adresy.

Akcja Gościnnej Przystani nazywa się "Oruńskie wsparcie" i jest częścią większej inicjatywy "Gdańsk Pomaga". Odpowiadają za nią ludzie z Fundacji Gdańskiej, którzy przed świętami chcą dostarczyć do najbardziej potrzebujących seniorów z naszego miasta 2,5 tysiąca paczek.

Z tego 100 paczek trafi w ręce starszych mieszkańców Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha. Każda z nich jest warta około 50 zł. W paczce są m.in. cukier, mleko, olej, ryż, czekolada, słodycze i makaron.

Na Oruni pierwsze skrzypce w tej akcji grają ludzie z domu sąsiedzkiego Gościnna Przystań. - W większości paczki trafiły już do seniorów. Pomagają nam je rozwozić wolontariusze, harcerze - mówi Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani.

O gdańskiej akcji zrobiło się głośno. Seniorzy sami zgłaszali chęć skorzystania z takiej pomocy, dzwoniąc m.in. na telefon ogólnomiejski. Ale również Gościnna Przystań zrobiła wywiad w dzielnicy. Pytała ludzi z lokalnych klubów seniora czy Miejskiego Ośroda Pomocy Rodzinie. W ten sposób powstała lista mieszkańców Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha, którzy otrzymają przed świętami paczki.

- Seniorzy bardzo ciepło nas przyjmują. Często większe wrażenie niż sama paczka robi na nich to, że ktoś o nich pamięta, że ktoś do nich przyjedzie i że z nimi nawet chwilę porozmawia - dodaje.

Gościnna Przystań zorganizowała też inną przedświąteczną akcję. Już wcześniej rozwoziła jedzenie do najbardziej potrzebujących, a dzisiaj Kluz przebrał się za Mikołaja i rozwoził słodycze i inne drobne upominki. Takie prezenty trafiły do rodzin dzieci, które chodzą do Klubu Młodych (Klub ma swoje zajęcia właśnie w Gościnnej Przystani).