Od takich "drobnych" inwestycji zależy los wielu kierowców. Dobry przykład z południa Gdańska

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2021-01-07 15:47:00

W ostatnich dniach zakończyła się budowa prawoskrętu na al. Havla. Ta niewielka inwestycja znacznie poprawi los wielu kierowców południowego Gdańska. Już niedługo w okolicy znów zobaczymy drogowców.

O tej inwestycji pisaliśmy już w zeszłym roku. Każdy, kto rano (i nie tylko) próbował wydostać się aleją Havla (lub Wilanowską) z południowego Gdańska wie, że na tej oddanej kilka lat temu drodze wąskim gardłem jest m.in. wyjazd na Armię Krajową w kierunku centrum.

Mieszkańcy od lat zgłaszali miastu konieczność wybudowania tam drugiego pasa do skrętu w prawo (w kierunku centrum). Sprawa nabrała tempa, gdy taki projekt został złożony do budżetu obywatelskiego. Zrobili to: Mirosław Pająkowski, były radny z dzielnicy Ujeścisko-Łostowice i Paweł Wiśniewski, autor bloga gdanskpoludnie.pl.

To był strzał w dziesiątkę, bo projekt zdobył ponad 5 tysięcy głosów i okazał się zwycięski. Miasto musiało go zrealizować.

Prace rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku, a inwestycja właśnie się zakończyła. Na al. Havla powstał drugi pas w prawo (za przystankiem autobusowym). Inwestycja, oprócz budowy drugiego pasa, objęła swoim zakresem również przebudowę chodników, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej.

Jak podają urzędnicy, wykonawcą prac była firma HYDRO-MAG Sp. z o.o. Koszt budowy wyniósł ok. 950 tys. złotych.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska informuje, że w ramach kolejnego budżetu obywatelskiego zostanie wykonany również lewoskręt z al. Havla w kierunku obwodnicy Trójmiasta. - Zawiera też element związany z poszerzeniem odcinka Wilanowskiej przed skrzyżowaniem z al. Havla w celu łatwiejszego wjazdu na ul. Łostowicką (przedłużenie Havla) - precyzują urzędnicy.

Ta inwestycja planowana jest w obecnym roku.