Był plan, by powstał tu hostel. Dawna policyjna bursa znów jednak idzie pod młotek

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2021-02-09 08:45:00

Wybudowana w 1920 roku kamienica przy Trakcie św. Wojciecha przez lata była wystawiana na sprzedaż przez Agencję Mienia Wojskowego. W 2019 roku za nieco ponad 1,41 mln zł kupił ją prywatny inwestor, który chciał ją przerobić na ponad 100. pokojowy hostel. Na ten moment z planów nic nie wyszło, bo budynek znów trafił na sprzedaż. Obecna cena: 3,61 mln zł.

- Wystawiliśmy budynek na sprzedaż. Trochę ze względu, że realizujemy teraz inne projekty. Trochę dlatego, że cała procedura mocno się wydłużała. Na przykład w kwestii dokupu sąsiedniej działki - mówi portalowi MojaOrunia.pl Damian Tomasik, prezes firmy Alter Investment.

To właśnie ta firma kupiła w 2019 roku budynek dawnej bursy policyjnej przy Trakcie św. Wojciecha. Został on wystawiony na przetarg przez Agencję Mienia Wojskowego. Przez lata nie mógł znaleźć kupca, aż wreszcie się udało. Przedstawiciele AMW informowali, że kamienica został sprzedana za ponad 1,4 mln zł.

Tomasik deklarował, że chce przerobić budynek na Trakcie św. Wojciecha 113 i że ma w nim powstać swoisty hostel na ponad 160 lokali. Powstała koncepcja przyszłej inwestycji. Na wizualizacjach można było oglądać kamienicę w zupełnie nowej odsłonie. Budynek miał zostać wyremontowany, elewacja odnowiona i miało zostać dobudowane do niego jedno skrzydło.

Na taką "dobudówkę" nie zgodził się konserwator i inwestor musiał tym samym zmniejszyć liczbę potencjalnych pokoi - ze 160 na 100. W lipcu 2020 roku Tomasik przewidywał, że pod koniec 2021 roku może rozpocząć się remont bursy, a pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić dwa lata później.

Tak się nie stało. Alter Investment znów wystawiło Trakt św. Wojciecha 113 na sprzedaż. Tomasik potwierdza, że cena wynosi tutaj 3,61 mln zł. I że przyszły inwestor dostanie też całą koncepcję opisywanego wyżej hostelu i jeżeli będzie chciał, może zrealizować budowę hostelu. Rozmówca portalu podkreśla, że jego firma włożyła a Trakt św. Wojciecha sporo pracy i energii - wylicza m.in. prace przygotowawcze, koncepcyjne i geodezyjne.

Tomasik mówi, że wstępne zainteresowanie ofetą jest spore. Ale prezes Alter Investment liczy się też ze scenariuszem, że budynku nie uda się sprzedać. - Daliśmy sobie czas do końca 2021 roku. Jeżeli nie uda nam się sprzedać budynku w tym czasie, możemy wrócić do naszej koncepcji przebudowy tego miejsca - mówi portalowi MojaOrunia.pl.