Dzielnica odcięta szlabanami. Na ratunek budowa objazdu, miasto ogłosiło przetarg

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2021-04-07 09:39:00

To jedna z ważniejszych inwestycji na Oruni, która może wydatnie pomóc "odciętej szlabanami" dzielnicy. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na budowę objazdu Bramy Nizinnej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierowcy pojadą nową drogą w 2022 roku.

Docelowo ruch ma zostać puszczony obok zabytkowej Bramy Nizinnej. - Nowa droga prowadzona będzie w miejscu dawnej linii kolejowej. W ramach inwestycji rozebrany zostanie stary mostek nad Opływem Motławy, a w jego miejscu wybudowana zostanie nowa przeprawa – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

O tej inwestycji mówiło się od lat. - Budowa objazu Bramy Nizinnej to jedna z najważniejszych, absoltunie kluczowa inwestycje dla tej części Gdańska - komentowała dla portalu MojaOrunia.pl Agnieszka Bartków, szefowa rady dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce".

Bartków wskazywała, że objazd Bramy Nizinnej da lepszą alternatywę kierowcom, ale też np. zwiększy bezpieczeństwo oruniaków. Chodzi o karetki pogotowia, które - ze względu na szlabany - mają utrudniony dojazd na Orunię.

Objazd Bramy Nizinnej ma wydatnie upłynnić ruch w tej części Gdańska.

Urzędnicy ogłosili już przetarg na budowę objazdu Bramy Nizinnej. W ramach inwestycji przebudowane zostaną także sieci podziemne i powstanie oświetlenie.

- Otwarcie ofert planowane jest w drugiej połowie kwietnia. Realizacja ma potrwać 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków z budżetu Miasta Gdańska - informują urzędnicy.

Warto dodać, że budowę objazdu obiecywano już nawet w 2018 roku. Później padały deklarację, że przebudowa rozpocznie się w roku 2020. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa objazdu dla Bramy Nizinnej zakończy się w 2022 roku.