Muzyka Chopina w Parku Oruńskim. „Romantyka Fryderyka” w każdą niedzielę czerwca

Autor: Scena_Muzyczna, Data publikacji: 2021-06-05 15:12:00

W każdą niedzielę czerwca o godz. 12:00 w patio budynku Sceny Muzycznej GAK, oruńska placówka Gdańskiego Archipelagu Kultury zorganizuje plenerowe spektakle słowno-muzyczne pod nazwą „Romantyka Fryderyka”. Na darmowych wydarzeniach wystąpią artyści, którzy na fortepianie wykonają najbardziej znane utwory Chopina. Start już 6 czerwca!

- W haśle „Romantyka Fryderyka” chcemy połączyć historię Parku Oruńskiego, m.in. w postaci Friedricha Hoene,  muzyką naszego najwybitniejszego kompozytora  ­– mówi Marcin Szeląg, specjalista ds. organizacji imprez i promocji w Scenie Muzycznej GAK. Podobny okres życia, romantyczne wartości oraz… imię, niewątpliwie łączą te dwie osobistości. Fryderyka Chopina nikomu przedstawiać nie trzeba – to polski kompozytor i pianista, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych w historii, często nazywanym także poetą fortepianu. Fryderyk Hoene natomiast to gdański kupiec, który nabył zdewastowany w czasie wojen napoleońskich dworek z ogrodem (obecny Park Oruński), posiadłość tę odrestaurował w stylu romantycznym, a później przekazał swojej córce Emilii. To właśnie jej imię nosi dziś Park Oruński.

W każdą niedzielę o godzinie 12:00 w patio budynku na ulicy Nowiny 2b zostaną zorganizowane darmowe wydarzenia słowno-muzyczne. Wstęp na nie będzie darmowy, a uczestnicy będą zobowiązani do zachowania zasad reżimu sanitarnego. Podczas wydarzenia wybitni muzycy zaprezentują muzykę Fryderyka Chopina, a towarzyszyć im będzie Justyny Ślubowska - teoretyk muzyki i konferansjer, która będzie wspierać artystów słowem.

Niedzielne imprezy rozpocznie występ ARTura Moona (6.06) – międzynarodowego, niekonwencjonalnego pianisty, kompozytora i improwizatora. - Tworzę muzykę dla ludzi, by wywołała ona niezapomniane emocje, aby wczuli się w każdy akord i siłę dźwięku moich kompozycji, zamknęli oczy i przenieśli się do innych wymiarów – mówi artysta. ARTur Moon ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I stopnia, zdobył wiele prestiżowych nagród, a od licznych fundacji i organizacji kulturalnych za wybitne osiągnięcia otrzymywał stypendia. Doświadczenie sceniczne zdobywał występując w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Europie, a także w rodzimej Polsce. Międzynarodowe Uniwersytety Muzyczne zapraszają go również do prowadzenia warsztatów ze studentami.

Kolejnej niedzieli (13.06) Park Oruński gościć będzie Ma Ke i Han Ying, artystki pochodzące z Chin - kraju, który uważany jest za ojczyznę wielu wybitnych wirtuozów fortepianu. Ma Ke to studentka trzeciego roku studiów doktoranckich w klasie prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku i pracuje jako nauczyciel fortepianu w Art School w chińskim mieście Hegang. Han Ying to  m.in. srebrna medalistka Międzynarodowego Młodzieżowego Konkursu Pianistycznego, również doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Artystkom będzie towarzyszyć Bartosz Wiśniewski - laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, który w 2018 roku występował jako solista z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Wykonywał recitale solowe m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku i w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Na koncercie wystąpi również dr Maciej Gański, związany z naszym miastem pedagog, solista i kameralista.

W kolejnym tygodniu (20.06) to właśnie Maciej Gański będzie „grać pierwsze skrzypce” na Romantyce Fryderyka. Jest doktorem gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w klasie fortepianu i absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych w Danish National Academy of Music. Jest laureatem bardzo wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich oraz bardzo doświadczonym muzykiem, który wystąpił na kilkuset koncertach w Polsce i zagranicą.

Program zamyka koncert (27.06) prof. Pawła Rydla, gdańskiego pianisty, kierownika Katedry Fortepianu gdańskiej Akademii Muzycznej im Stanisława Moniuszki. Prof. Rydel jest laureatem najważniejszych polskich i międzynarodowych nagród. Prowadzi także regularną działalność koncertową jako solista i kameralista, występując w wielu miejscach w Polsce i innych krajach Europy. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną Paweł Rydel został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

Partnerami medialnymi wydarzenia są Radio Gdańsk oraz portale: gdansk.pl, Trójmiasto.pl oraz MojaOrunia.pl. Scena Muzyczna GAK – organizator wydarzeń – to jedna z dwóch oruńskich filii Gdańskiego Archipelagu Kultury, instytucji Miasta Gdańska. Produkuje największe miejskie imprezy w Gdańsku, takie jak cykl koncertów piosenki aktorskiej w Parku Oruńskim, Gdańską Noc Sylwestrową, Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej oraz jest organizatorem miejskiego lodowiska na Placu Zebrań Ludowych. Na co dzień organizuje zajęcia kulturalne i wydarzenia w swojej placówce przy ulicy Nowiny 2b w Parku Oruńskim.

 

Daty koncertów:

6.06, g. 12:00 – ARTur Moon

13.06, g. 12:00 – Ma Ke, Han Ying, Bartosz Wiśniewski oraz gościnnie Maciej Gański

20.06, g. 12:00 – Maciej Gański

27.06, g. 12:00 – Paweł Rydel

Miejsce: Patio Sceny Muzycznej GAK, ul. Nowiny 2b, 80-020 Gdańsk (Park Oruński)

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/307684027518486