Letnie koncerty aktorów w Amfiteatrze Orana. Zaśpiewają m.in Edyta Herbuś, Joanna Moro i Maciej Musiałowski

Autor: Scena_Muzyczna, Data publikacji: 2021-07-01 12:30:00

Lato nadeszło, czas więc na lipcowe i sierpniowe koncerty piosenki aktorskiej w Amfiteatrze Orana. W niemal każą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 18:00 w Parku Oruńskim wystąpią popularni aktorzy, znani z desek teatralnych oraz ze szklanego ekranu. Jutro (4 lipca) pierwszy koncert - zagrają: Krystyna Stańko i Edyta Herbuś!

Tegoroczny program Amfiteatru przewiduje występy: Krystyny Stańko i Edyty Herbuś (4.07), Joanny Moro (11.07), Olgi Szomańskiej (18.07), Jacka Kawalca (25.07), Artura Gotza (1.08), Krystyny Tkacz (8.08), Macieja Musiałowskiego (15.08) oraz Beaty Olgi Kowalskiej (22.08). Finałowy koncert zaprezentują w sobotę 28 sierpnia o godz. 18:00 Krzysztof Antkowiak i Joanna Kondrat, którzy wystąpią w ramach Dnia z Hospicjum Dutkiewicza. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się również zapisywać. Organizator – Scena Muzyczna GAK – będzie stosować się jednak do wszystkich obowiązujących zapisów reżimu sanitarnego.

Park Oruński - jeden z najstarszych parków i drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku – dzięki  Scenie Muzycznej GAK, od trzech sezonów, w okresie letnim staje się miejscem spotkań artystów z gdańską publicznością. Jest to jedyne takie miejsce w Trójmieście, w którym mieszkańcy mogą na świeżym powietrzu, za darmo, posłuchać piosenki aktorskiej. W poprzednich sezonach, latem na deskach Orany wystąpili m.in Sonia Bohosiewicz, Emilian Kamiński, Stanisława Celińska, Katarzyna Skrzynecka, Anna Dereszowska, Katarzyna Żak, Lech Dyblik, Hanna Śleszyńska, Piotr Polk, Mariusz Drężek oraz Dorota Stalińska. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię COVID-19, koncerty odbyły się dopiero we wrześniu – wystąpili m.in. Anna Guzik, Zbigniew Zamachowski oraz Natasza Urbańska.

Tegoroczny program Amfiteatru Orana otwierają (4.07) Krystyna Stańko – znana polska jazzmanka, dziennikarka radiowa i gitarzystka oraz Edyta Herbuś – aktorka i tancerka, która zwyciężyła wiele międzynarodowych konkursów tanecznych, w tym 2. Konkurs Tańca Eurowizji (2008). Następny tydzień (11.07) to występ Joanny Moro, która szeroką rozpoznawalność zyskała dzięki tytułowej roli w serialu Anna German. Tajemnica białego anioła, a tydzień później (18.07) zobaczymy Olgę Szomańską – piosenkarkę, aktorkę i uczestniczkę programów telewizyjnych Twoja Twarz Brzmi Znajomo czy Big Music Quiz. Program Amfiteatru w lipcu (25.07) zamknie Jacek Kawalec – aktor dubbingowy i teatralny, znany na przykład z roli Tomasza Witebskiego z serialu TVP Ranczo.

Sierpień, 1.08, otwiera Artur Gotz - wokalista, aktor teatralny i filmowy. Wystąpi on z piosenkami z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Tydzień później (8.08) na deskach oruńskiego Amfiteatru zobaczymy Krystynę Tkacz – aktorkę znaną z wielu teatralnych, filmowych i serialowych ról, w tym m.in. z seriali Alternatywy 4, 07 zgłoś się, Na dobre i na złe czy Plebania. Chyba najgorętszy występ zapowiada się jednak 15 sierpnia, gdzie wystąpi Maciej Musiałowski – aktor młodego pokolenia, który za swoją rolę w Sali Samobójców.Hejter otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. 22 sierpnia o godzinie 18:00 wystąpi Beata Olga Kowalska, czyli serialowa Wezółowa z serialu TVP Ranczo. Na koniec, w sobotę 28.08 o godz. 18:00 wystąpi Krzysztof Antkowiak (znany wszystkim na przykład z wykonywania utworu Zakazany Owoc) i Joanna Kondrat – wokalistka i aktorka - którzy wystąpią w ramach Dnia z Hospicjum Dutkiewicza. Tego dnia będą zbierane datki dla jednego z najważniejszych ośrodków opieki hospicyjnej w Gdańsku.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że na wydarzeniach obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa.

HARMONOGRAM KONCERTÓW:

4.07, 18:00 – KRYSTYNA STAŃKO, EDYTA HERBUŚ

Krystyna Stańko to jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce, laureatka wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis; autorka tekstów, kompozytorka, obdarzona oryginalnym kontraltem. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od kilkunastu lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrała 10 albumów, zarówno z muzyką autorską jak i we współpracy z innymi twórcami. Od ponad 7 lat prowadzi swoją autorską audycję  w Radiu Gdańsk.

 

Edyta Herbuś to polska tancerka, aktorka, prezenterka i osobowość telewizyjna. Trzykrotna mistrzyni Polski formacji tanecznych. Półfinalistka drugiej i czwartej edycji programu Taniec z gwiazdami (2005, 2006). Zwyciężczyni (z Marcinem Mroczkiem) 2. Konkursu Tańca Eurowizji (2008). Równolegle z działalnością taneczną, występowała w serialach telewizyjnych: m.in. w Plebanii, Kryminalnych, Klanie, Samym Życiu i Pierwszej miłości. Zagrała główną rolę Małgosi w filmie Małgosia contra Małgosia (2008) oraz rolę pani Agi w filmie Marka Koterskiego 7 uczuć (2018). 30 maja 2015 zadebiutowała w głównej roli podczas premiery spektaklu Diwa. Jej występ zebrał bardzo dobre recenzje i zapewnił jej nominację do nagrody Gwiazd Plejady 2016 w kategorii „debiut roku”.

 

11.07, 18:00 – JOANNA MORO

Joanna Moro to polsko-litewska aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka oraz prezenterka telewizyjna. W 2007 r. ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i w tym samym roku dołączyła do obsady serialu TVP2 Barwy szczęścia. Szeroką rozpoznawalność zyskała w 2012 dzięki tytułowej roli w serialu Anna German. Tajemnica białego anioła. W 2013 r. wydała album studyjny pt. Piosenki Anny German, który nagrała wspólnie z Olgą Szomańską i Agnieszką Babicz. W czerwcu 2013 poprowadziła 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W 2014 uczestniczyła w pierwszej edycji programu rozrywkowego Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami, w parze z Rafałem Maserakiem zajęła drugie miejsce w finale. W latach 2014–2015 grała Sylwię Kubus, tytułową bohaterkę serialu TVP1 Blondynka. W 2016 uczestniczyła w szóstej edycji programu Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo.

18.07, 18:00 – OLGA SZOMAŃSKA

Olga Szomańska to wokalistka i aktorka. Laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę Niech mówią, że to nie jest miłość (z oratorium Tu es Petrus Piotra Rubika). Jest także laureatką Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie, Spotkań Literacko-Muzycznych we Wrocławiu i Festiwalu Piosenki Polskiej lat 60. i 70. w Wyszkowie. W latach 2003-2015 występowała na deskach Teatru Rampa w Warszawie. W kwietniu 2014 roku dołączyła do obsady serialu M jak miłość jako Marzenka Laskowska. 19 czerwca 2015 roku wystąpiła w polsko-włoskiej wersji utworu Vivere w duecie z Andrea Bocellim. Laureatka „Srebrnej Twarzy” VI edycji popularnego programu rozrywkowego Twoja Twarz Brzmi Znajomo, gdzie wcieliła się m.in. w Tinę Turner, Bryana Adamsa, Bruno Marsa, SIA oraz Marie Fredriksson. W 2017 Olga została najlepszą wokalistką musicalową, przyznano jej statuetkę podczas gali rozdania nagród muzycznych im. Jana Kiepury. Córka kompozytora Włodzimierza Szomańskiego

 

25.07, 18:00 – JACEK KAWALEC

Jacek Kawalec to aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, a także prezenter telewizyjny. Znany m.in. dzięki kreacji postaci polonisty Tomasza Witebskiego w serialu TVP1 Ranczo. W 2014 uczestniczył w programie Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo. Występował m.in. w serialach I kto tu rządzi (2006) oraz Halo Hans! (2007). Jacek Kawalec jest także bardzo aktywny jako aktor dubbingowy. Podkładał głos w całej serii Epoki Lodowcowej oraz w filmach Anastazja (1997) czy Dawno temu w trawie (1998). W 1995 r. nagrał płytę z sonetami Szekspira w rockowych aranżacjach pt. Be My Love – Shakespeare. Promował płytę poprzez widowisko Miłość to nie igraszka czasu, które zostało nominowane do nagrody „Złotej Róży” na Światowym Festiwalu Programów Telewizyjnych Róże Montreux. Poza tym grywał koncerty o tytułach: Muzyczne twarze Jacka Kawalca, Joe Cocker – śpiewa Jacek Kawalec czy Niezapomniany Joe Cocker.

1.08, 18:00 – ARTUR GOTZ

Artur Gotz to urodzony w Krakowie wokalista i aktor młodego pokolenia, prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie, producent, autor tekstów i muzyki. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu (2006). Występuje na scenie od jedenastego roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech premierach. Po studiach związany ze scenami Warszawy (Teatr Współczesny, Teatr Kamienica, Teatr 6. piętro, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury, Teatr Piosenki im. Romana Kołakowskiego), Łodzi (Teatr Nowy im. K. Dejmka) i Chorzowa (Teatr Rozrywki). Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym.

 

8.08, 18:00 – KRYSTYNA TKACZ

Krystyna Tkacz to aktorka teatralna, filmowa i serialowa. Wybitna aktorka obdarzona niezwykłym talentem wokalnym. Stworzyła ponad sto niezapomnianych kreacji aktorskich w filmach i serialach (m.in. Dom, Dzień Świra, Alternatywy 4, Ciemno prawie noc) oraz niezliczoną liczbę ról teatralnych. Aktorka ma na swoim muzycznym koncie cztery płyty: Aktorzy śpiewają, W drodze podwiatr. Złota Kolekcja, Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky’ego oraz zapis koncertu piosenek Agnieszki Osieckiej (ze Stanisławą Celińską i Arturem Barcisiem) pt. Nie jesteś sama. Współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami – Ateneum, Rozmaitości, Dramatycznym, Współczesnym, Polonia, Kamienica, Komedia, Syrena. Jej talent można podziwiać na deskach wielu teatrów w całe Polsce. Wielokrotnie nagradzana, a w 2013 roku uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrną Glorią Artis.

 

 

15.08, 18:00 – MACIEJ MUSIAŁOWSKI

Maciej Musiałowski –  aktor, nominowany do Orła za najlepszą główną rolę męską w filmie Sala samobójców. Hejter (2020). W 2015 r. laureat Grand Prix – Złotego Tukana – i Tukana Dziennikarzy w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.  Na szklanym ekranie debiutował rolą Ksawerego Kryńskiego w serialu TVN Druga szansa (2016–2018), za co był nominowany do Telekamery 2017 w kategorii Nadzieja telewizji. W kolejnych latach zagrał w serialach Ultraviolet (2019) i Kod genetyczny (2020). Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

 

22.08, 18:00 – BEATA OLGA KOWALSKA

Beata Olga Kowalska to aktorka filmowa i teatralna, choreografka. Absolwentka PWST we Wrocławiu. Już na studiach zadebiutowała rolą Lenny w spektaklu Zbrodnie serc w Teatrze Nowym w Łodzi, która przyniosła jej nagrodę za debiut i angaż (1991-95). W Teatrze Muzycznym w Gdyni zagrała m.in. Monę oraz Mamę Morton w musicalu Chicago oraz Lolę Blau w spektaklu Dziś wieczorem Lola Blau. Ma na koncie wiele ról dramatycznych, m.in. Anieli w Ślubach panieńskich, Violi/Cesaria w Wieczorze trzech króli, Goplany w Balladynie, Bianki w Białym małżeństwie, Anety w Małym dworku, a także Antygony. Za wykreowanie postaci Marleny Dietrich w spektaklu Edith i Marlene otrzymała indywidualną nagrodę aktorską na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie. Jest także dwukrotną laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Szerszej publiczności znana jest z seriali telewizyjnych: Klan, M jak miłość, Plebania, Na Wspólnej i Ojciec Mateusz. Znana także z serialu Ranczo (rola Wezółowej).

 

28.08, 18:00 – KRZYSZTOF ANTKOWIAK, JOANNA KONDRAT

Krzysztof Antkowiak to piosenkarz, kompozytor, autor tekstów i aktor. Jako nastolatek zadebiutował na festiwalu w Opolu z piosenką Zakazany owoc, która stała się ogólnopolskim przebojem. Jest także aktorem - zagrał w filmie Młode wilki ½ oraz w serialu TVP Barwy Szczęścia. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale fortepianu. Razem z Marcinem Domuratem stworzyli duet Simplefields, którego album smoothjazzowy Dirt on TV ukazał się jesienią 2015 roku. W 2020 wydał płytę Zostanie mi muzyka..., która w lutym 2021 r. pokryła się platyną.

Joanna Kondrat to polska wokalistka, autorka tekstów. Laureatka nagrody imienia Anny Jantar za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Debiuty 2012 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Uhonorowana Nagrodą Specjalną w plebiscycie Anioł Roku 2014 za całokształt osiągnięć i wysokie założenia artystyczne (Patronat Honorowy nad plebiscytem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski). W latach 2004-2007 odebrała główne nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach piosenki autorskiej. Od roku 2009, we współpracy z Filharmonią Łódzką, współtworzy projekt Chopin. Powroty. Wspólnie z Maciejem Tubisem prezentuje pieśni Fryderyka Chopina w jazzowych aranżacjach. W roku 2011 nagrała autorską płytę Samosie, dostrzeżoną przez krytyków muzycznych. Ceniona za wszechstronność, nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego.