Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2021-07-13 08:58:00
Do poprzednich przetargów nie zgłaszała się żadna firma, teraz jest jednak szansa na pozytywne rozstrzygnięcie. Dwie firmy chcą opracować dokumentację projektową na rewitalizację ulicy Gościnnej. Problemem mogą być jednak pieniądze, bo miasto przygotowało na ten cel mniej środków.
W lipcu 2019 roku w Gościnnej Przystani odbyło się spotkanie, na którym prezentowano zwycięską koncepcję biura projektowego Studiomania. Rzecz dotyczyła rozpisanego w ramach rewitalizacji przez miasto konkursu na projekt zmian ulicy Gościnnej.
Zwycięska koncepcja zakładała rewolucyjne zmiany. Nowe alejki, nowe chodniki, fontanna, nawiązujący do historii wagon tramwaju i kilkanaście metrów torów, do tego duże ławki, a w rejonie przychodni niewielkie stragany. Z Gościnnej miały zniknąć przedzielone łącznikiem pasy jezdni, a zamiast tego w sercu Rynku Oruńskiego pojawić się miała jedna wielka, spójna przestrzeń. Miał być to plac, na którym "królują" piesi, a nie kierowcy.
Wydawało się, że to właśnie Studiomania będzie opracowywać szczegółową dokumentację techniczną dla tej koncepcji. I że już w 2020 roku projekt ruszy z przysłowiowego kopyta. Tak się nie stało.
We wszystko wmieszał się konserwator zabytków, który wprowadził wiele poprawek. Urzędnik zakwestionował m.in. lokalizację fontanny. Nie podobało mu się też prezentowana w koncepcji forma oświetlenia, zgłosił też swoje "ale" co do mebli miejskich. Urzędnik z resortu zabytków miał też swoje uwagi co do zaprezentowanego pomysłu na odprowadzenie wody z ulicy Gościnnej.
Miasto nie dogadało się ze Studiomanią i musiało rozpisać przetarg na stworzenie dokumentacji. Pierwszy z nich pozostał nierozstrzygnięty, bo nie zgłosiła się do niego żadna firma. W grudniu 2020 r. ogłoszono kolejny i ponownie nikt się do niego nie zgłosił.
W czerwcu 2021 r. miasto ogłosiło kolejny przetarg. Oferty otworzono 9 lipca. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy: Studium i Palmett.
Miasto analizuje oferty, ale jest problem. Urzędnicy zabezpieczyli w budżecie miasta 271 tys. zł na stworzenie dokumentacji na rewitalizację Gościnnej. Ale najtańsza oferta w przetargu opiewa na ponad 375 tys. zł.
Miasto będzie miało więc dwie opcje: albo nie rozstrzygać przetargu, co postawi pod znakiem zapytania dalsze losy rewitalizacji Gościnnej, albo dorzucić brakujące pieniądze.
Jeżeli miasto podpisze umowę z wykonawcą, firma będzie miała 12 miesięcy na przygotowanie dokumentacji. Później miasto będzie musiało rozpisać przetarg już na fizyczne prace. Można spodziewać się więc, że dopiero w 2023 ruszy modernizacja ulicy Gościnnej.