W tym roku otwarty zostanie Ratusz Oruński

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2021-08-30 08:05:00

- Mam nadzieję, że za pół roku będzie nam dane przywitać tutaj różne organizacje, które będą gospodarzami tego miejsca dla Oruni, dla oruńskiej społeczności. Wierzę, że po rewitalizacji będzie to miejsce tętniące życiem, w którym miło spędzać będą czas zarówno mali, jak i więksi mieszkańcy dzielnicy - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która odwiedziła rewitalizowany Ratusz Oruński.

Przebudowa dawnego Ratusza na Gościnnej rozpoczęła się w czerwcu 2020 r. Dziś roboty są na ukończeniu.

Zabytkowy budynek, który kiedyś był siedzibą Ratusza, zmienił swoje oblicze. Magistrat wylicza zmiany: "Wykonano  przebudowę przyłączy do sieci infrastruktury, izolację ścian fundamentowych, przebudowę stropów oraz remont i odbudowę więźby dachowej z dociepleniem. Ponadto zbudowany został szyb windy i zamontowano dźwig osobowy, wykonano również niezbędne instalacje wewnętrzne. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku".

To tutaj swoją siedzibę mieć będzie m.in. nowoczesna biblioteka. Jej księgozbiór będzie imponujący: 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Znajdzie się też miejsce dla czytelni z kawiarenką i strefy gier planszowych.

Budynek dawnego Ratusza będzie też siedzibą oruńskiej rady dzielnicy.

Ratusz odwiedziła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która potwierdziła, że budynek będzie gotowy jeszcze w tym roku.

Na budynku zostanie zamontowany podświetlany szyld „Ratusz Oruński”. - Obiekt będzie również monitorowany. Teren wokół gmachu zostanie zagospodarowany. Pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery - informują urzędnicy.

Inwestycja jest częścią rewitalizacji Oruni. Kosztowała blisko 6 mln zł.

Dawny Oruński Ratusz to budynek zbudowany w stylu neogotyckim, pochodzący z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji.