Klub Filmowy Kosmos: na Orunię wracają filmowe seanse, prelekcje i dyskusje. Gościem pierwszego spotkania Tomasz Raczek

Autor: Scena_Muzyczna, Data publikacji: 2021-11-05 11:26:00

– Po pandemicznej przerwie do Parku Oruńskiego wracają filmowe piątki z Kosmosem – mówi Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK, do której od 5 listopada powraca Klub Filmowy Kosmos. Będzie to druga już edycja filmowych spotkań, które swoją nazwą nawiązują do kultowego kina funkcjonującego na Oruni do początku lat 90-tych. W każdy piątek o godz. 18:00, aż do 17 grudnia, w siedzibie Sceny Muzycznej przy ulicy Nowiny 2b zostanie zorganizowany pokaz wraz z prelekcją i rozmową przy kawie lub herbacie. Spotkania moderowane będą przez filmoznawców znanych z pierwszej edycji spotkań.

Klub Filmowy Kosmos wystartuje 5 listopada i w każdy kolejny piątek do 17 grudnia zostanie zorganizowany pokaz filmowy wraz z prelekcją i rozmową przy kawie lub herbacie. O filmach będą opowiadać filmoznawcy znani z pierwszej edycji KF Kosmos: Weronika Orzechowska, Mikołaj Lewalski oraz Wojciech Zejda. Do tego grona dołączy także Joanna Dołęga, która tak jak pozostali jest absolwentką kierunku Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród wyświetlanych filmów znajdą się same filmowe hity: będzie to m.in Królowa Kier (reż. May el-Toukhy), The Square (reż. Ruben Östlund), Jak ojciec i syn (reż. Hirokazu Koreeda) oraz Paterson (reż. Jim Jarmusch). Szczegółowy repertuar można na bieżąco śledzić na fanpage’u Sceny Muzycznej GAK na Facebooku lub w specjalnie przygotowanej grupie Klubu Kosmos (adres: fb.com/groups/KFKOSMOS).
Inauguracyjne spotkanie Klubu Filmowego Kosmos będzie połączone z wydarzeniem w ramach projektu „Pasja szyta na miarę”. Dzięki temu, 5 listopada, przed pokazem filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik swoją prelekcję na temat filmu wygłosi Tomasz Raczek – krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat. Będzie to nie lada spotkanie, na którym będzie można posłuchać opinii znanego i szanowanego filmoznawcy na temat prezentowanego filmu, ale także dowiedzieć się ciekawostek na temat codzienności pracy krytyka filmowego.
Klub Filmowy Kosmos będzie nawiązywał do tradycji oruńskiej kinematografii – otwartego w 1962 roku, a nieistniejącego już dziś kina Kosmos. Kino funkcjonowało przez ponad 30 lat przy ul. Jedności Robotniczej (dziś Trakt Św. Wojciecha). – Mamy nadzieję, że mieszkańcy Oruni ponownie zaangażują się w działanie klubu tak jak kiedyś chętnie przychodzili do kina Kosmos – mówi Piotr Chrzanowski ze Sceny Muzycznej GAK. Pierwsza stacjonarna edycja Klubu Filmowego Kosmos odbyła się na początku 2020 roku i została przerwana przez pandemię. Później spotkania odbywały się online.
Koszt uczestnictwa w pojedynczym spotkaniu Klubu Filmowego Kosmos to zaledwie 5 złotych. Bilety można zakupić w kasie Sceny Muzycznej GAK przed poszczególnymi seansami. Na wydarzeniach będą obowiązywać wszystkie aktualne obostrzenia sanitarne.
PROGRAM:
5.11, godz. 18:00 – POKOT (reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik) + SPOTKANIE Z TOMASZEM RACZKIEM
Emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną? (opis producenta, źródło: filmweb.pl)
Tomasz Raczek – krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji „Raczek Movie” w Radiu Nowy Świat, kurator kolekcji pereł światowego kina na internetowej platformie entclick.com. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny „Playboya” i miesięcznika „Film”, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy „Perły z lamusa” w TVP2. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz trzech płyt z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora i Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji.
12.11, godz. 18:00 – 20 000 DNI NA ZIEMI (reż. Jane Pollard, Iain Forsyth)
Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret, „20 000 dni na Ziemi”, czyni go jeszcze bardziej tajemniczym. Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. Widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds, czy Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”. (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)
19.11, godz. 18:00 – BLUE RUIN (reż. Jeremy Saulnier)
Dwight Evans (Macon Blair) mieszka na plaży w swoim starym samochodzie i jest samotnikiem z wyboru. Jego spokojne życie z dala od cywilizacji zostaje jednak brutalnie zakłócone. Pod wpływem szokującej informacji będzie musiał wrócić do domu swojego dzieciństwa, by chronić bliskich przed śmiertelnym zagrożeniem. Demony mrocznej przeszłości zmienią tego na co dzień delikatnego człowieka w mściciela, dokonującego aktu zemsty za zbrodnię, która rozbiła jego rodzinę… (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)
26.11, godz. 18:00 – JAK OJCIEC I SYN (reż. Hirokazu Koreeda)
Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko – w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają – obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach. Hirokazu Koreeda przekuwa historię rodem z pierwszych stron gazet w mądrą, wzruszającą refleksję nad ojcostwem i wyjątkową relacją ojca z synem. Co czyni z nas dobrych rodziców? Czy więzy krwi wystarczą, czy też na miłość dziecka trzeba sobie zapracować? A co najważniejsze, jak – w czasach pośpiechu, nadmiernych wymagań i stresu – wychowywać swoje dziecko, aby było szczęśliwe? (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)
3.12, godz. 18:00 – KRÓLOWA KIER (reż. May el-Toukhy)
Anne (Trine Dyrholm) jest szanowaną prawniczką, która pomaga nieletnim ofiarom molestowania seksualnego. Jej mąż, Peter (Magnus Krepper) to ceniony lekarz. Wysoki ekonomiczny, zawodowy i towarzyski status pozwala im wieść komfortowe życie w eleganckiej posiadłości, w której wychowują córki bliźniaczki. Pewnego dnia w ich domu zjawia się Gustav (Gustav Lindh) – zbuntowany nastoletni syn Petera z pierwszego małżeństwa. Jego obecność obudzi w Anne uśpione pragnienia, podsycane przez spojrzenia, gesty, przypadkowy dotyk. Czy zakazana relacja, w której do zyskania jest chwila erotycznego spełnienia, a do stracenia – wszystko, jest warta ryzyka? (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)
10.12, godz. 18:00 – PATERSON (reż. Jim Jarmusch)
Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie. (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)
17.12, godz. 18:00 – THE SQUARE (reż. Ruben Östlund)
Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem. (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)

– Po pandemicznej przerwie do Parku Oruńskiego wracają filmowe piątki z Kosmosem – mówi Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK, do której od 5 listopada powraca Klub Filmowy Kosmos. Będzie to druga już edycja filmowych spotkań, które swoją nazwą nawiązują do kultowego kina funkcjonującego na Oruni do początku lat 90-tych. W każdy piątek o godz. 18:00, aż do 17 grudnia, w siedzibie Sceny Muzycznej przy ulicy Nowiny 2b zostanie zorganizowany pokaz wraz z prelekcją i rozmową przy kawie lub herbacie. Spotkania moderowane będą przez filmoznawców znanych z pierwszej edycji spotkań.

Klub Filmowy Kosmos wystartuje 5 listopada i w każdy kolejny piątek do 17 grudnia zostanie zorganizowany pokaz filmowy wraz z prelekcją i rozmową przy kawie lub herbacie. O filmach będą opowiadać filmoznawcy znani z pierwszej edycji KF Kosmos: Weronika Orzechowska, Mikołaj Lewalski oraz Wojciech Zejda. Do tego grona dołączy także Joanna Dołęga, która tak jak pozostali jest absolwentką kierunku Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród wyświetlanych filmów znajdą się same filmowe hity: będzie to m.in Królowa Kier (reż. May el-Toukhy), The Square (reż. Ruben Östlund), Jak ojciec i syn (reż. Hirokazu Koreeda) oraz Paterson (reż. Jim Jarmusch). Szczegółowy repertuar można na bieżąco śledzić na fanpage’u Sceny Muzycznej GAK na Facebooku lub w specjalnie przygotowanej grupie Klubu Kosmos (adres: fb.com/groups/KFKOSMOS).

Inauguracyjne spotkanie Klubu Filmowego Kosmos będzie połączone z wydarzeniem w ramach projektu „Pasja szyta na miarę”. Dzięki temu, 5 listopada, przed pokazem filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik swoją prelekcję na temat filmu wygłosi Tomasz Raczek – krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat. Będzie to nie lada spotkanie, na którym będzie można posłuchać opinii znanego i szanowanego filmoznawcy na temat prezentowanego filmu, ale także dowiedzieć się ciekawostek na temat codzienności pracy krytyka filmowego.

Klub Filmowy Kosmos będzie nawiązywał do tradycji oruńskiej kinematografii – otwartego w 1962 roku, a nieistniejącego już dziś kina Kosmos. Kino funkcjonowało przez ponad 30 lat przy ul. Jedności Robotniczej (dziś Trakt Św. Wojciecha). – Mamy nadzieję, że mieszkańcy Oruni ponownie zaangażują się w działanie klubu tak jak kiedyś chętnie przychodzili do kina Kosmos – mówi Piotr Chrzanowski ze Sceny Muzycznej GAK. Pierwsza stacjonarna edycja Klubu Filmowego Kosmos odbyła się na początku 2020 roku i została przerwana przez pandemię. Później spotkania odbywały się online.

Koszt uczestnictwa w pojedynczym spotkaniu Klubu Filmowego Kosmos to zaledwie 5 złotych. Bilety można zakupić w kasie Sceny Muzycznej GAK przed poszczególnymi seansami. Na wydarzeniach będą obowiązywać wszystkie aktualne obostrzenia sanitarne.

PROGRAM:

5.11, godz. 18:00 – POKOT (reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik) + SPOTKANIE Z TOMASZEM RACZKIEM

Emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną? (opis producenta, źródło: filmweb.pl)

Tomasz Raczek – krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji „Raczek Movie” w Radiu Nowy Świat, kurator kolekcji pereł światowego kina na internetowej platformie entclick.com. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny „Playboya” i miesięcznika „Film”, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy „Perły z lamusa” w TVP2. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz trzech płyt z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora i Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji.

12.11, godz. 18:00 – 20 000 DNI NA ZIEMI (reż. Jane Pollard, Iain Forsyth)

Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret, „20 000 dni na Ziemi”, czyni go jeszcze bardziej tajemniczym. Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. Widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds, czy Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”. (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)

19.11, godz. 18:00 – BLUE RUIN (reż. Jeremy Saulnier)

Dwight Evans (Macon Blair) mieszka na plaży w swoim starym samochodzie i jest samotnikiem z wyboru. Jego spokojne życie z dala od cywilizacji zostaje jednak brutalnie zakłócone. Pod wpływem szokującej informacji będzie musiał wrócić do domu swojego dzieciństwa, by chronić bliskich przed śmiertelnym zagrożeniem. Demony mrocznej przeszłości zmienią tego na co dzień delikatnego człowieka w mściciela, dokonującego aktu zemsty za zbrodnię, która rozbiła jego rodzinę… (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)

26.11, godz. 18:00 – JAK OJCIEC I SYN (reż. Hirokazu Koreeda)

Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko – w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają – obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach. Hirokazu Koreeda przekuwa historię rodem z pierwszych stron gazet w mądrą, wzruszającą refleksję nad ojcostwem i wyjątkową relacją ojca z synem. Co czyni z nas dobrych rodziców? Czy więzy krwi wystarczą, czy też na miłość dziecka trzeba sobie zapracować? A co najważniejsze, jak – w czasach pośpiechu, nadmiernych wymagań i stresu – wychowywać swoje dziecko, aby było szczęśliwe? (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)

3.12, godz. 18:00 – KRÓLOWA KIER (reż. May el-Toukhy)

Anne (Trine Dyrholm) jest szanowaną prawniczką, która pomaga nieletnim ofiarom molestowania seksualnego. Jej mąż, Peter (Magnus Krepper) to ceniony lekarz. Wysoki ekonomiczny, zawodowy i towarzyski status pozwala im wieść komfortowe życie w eleganckiej posiadłości, w której wychowują córki bliźniaczki. Pewnego dnia w ich domu zjawia się Gustav (Gustav Lindh) – zbuntowany nastoletni syn Petera z pierwszego małżeństwa. Jego obecność obudzi w Anne uśpione pragnienia, podsycane przez spojrzenia, gesty, przypadkowy dotyk. Czy zakazana relacja, w której do zyskania jest chwila erotycznego spełnienia, a do stracenia – wszystko, jest warta ryzyka? (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)

10.12, godz. 18:00 – PATERSON (reż. Jim Jarmusch)

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie. (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)

17.12, godz. 18:00 – THE SQUARE (reż. Ruben Östlund)

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem. (opis dystrybutora kino, źródło: filmweb.pl)