W czerwcu kolejny Festyn w Parku Oruńskim. "Wracamy z dużą energią"

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2022-05-26 09:12:00

12 czerwca (niedziela) wystartuje 22. Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim. - Wracamy z dużą energią - mówią portalowi MojaOrunia.pl organizatorzy i podają szczegóły wyczekiwanej przez wielu oruniaków imprezy.

"Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Orunia” organizuje po 2-letniej przerwie już XXII Wielki Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim im. Emilii Hoene, którego tradycja sięga 1998 roku. Festyn jest skierowany do mieszkańców dzielnicy oraz całego Gdańska i regionu a gromadzi co rok około 1000 uczestników" - czytamy w komunikacie do mediów.

SIL "Orunia" gromadzi liczne instytucje z Oruni, ale nie tylko. W jego skład wchodzą lokalne organizacje pozarządowe, szkoły, przedszkola, instytucje kulturalne. Ale inicjatorzy Festynu współpracują też z lokalną radą dzielnicy, policją i strażą miejską.

Festyn odbędzie się 12 czerwca, w niedzielę. Potrwa od godziny 13 do 17.

Festyn wraca do Parku Oruńskiego po przerwie, związanej z pandemią. - Wracamy z dużą energią - obiecuje Piotr Wróblewski, szef SIL "Orunia".

Program festynu będzie obejmował występy artystyczne i muzyczne, koncert muzyki chopinowskiej, warsztaty na których uczestnicy będą robić kapelusze i fascynatory, naukę pierwszej pomocy, gry sportowe, towarzyskie, strefę zabaw dla dzieci (dmuchańce), darmowy i płatny poczęstunek, promocję Straży Miejskiej i Policji, stanowisko harcerzy.

Będzie też konkurs z nagrodami, a w Parku zostanie ustawiona wystawa z archiwalnymi zdjęciami Oruni.

Główna scena zostanie ustawiona przy amfiteatrze w Parku Oruńskim. Z kolei krainy sportowe znajdą się bliżej ulicy Nowiny (w rejonie Wozowni). W pobliżu Pomnika Tatara swoje miejsca będą miały organizacje kulturalne.

Na festynie ma pojawić się także prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

- Parkingi w pobliżu Parku Oruńskiego zostaną zamknięte na dzień festynu, częściowo zostanie też ograniczony ruch drogowy, zalecany jest dojazd komunikacją publiczną - informują organizatorzy.

Szczegółowa organizacja ruchu będzie znana na kilka dni przed Festynem - opiszemy ją w osobnym artykule.

Parkować będzie można po drugiej stronie Traktu, np. w pobliżu dawnej Zatoki, na Gościnnej, czy w rejonie Sceny Muzycznej na Dworcowej. Organizatorzy proszą jednak, by w miarę możliwości dojeżdżać na Festyn nie samochodami, a np. komunikacją miejską, lub rowerami.