Autor: Scena_Muzyczna, Data publikacji: 2022-07-02 07:19:00
Lato nadeszło, czas więc na wakacyjne koncerty piosenki aktorskiej w Amfiteatrze Orana. W każdą niedzielę lipca i sierpnia, w Parku Oruńskim o godz. 18:00 wystąpią popularni aktorzy, znani z desek teatralnych oraz ze szklanego ekranu. Program Amfiteatru otworzy koncert Marii Niklińskiej (3.07), a tydzień później (10.07) odbędzie się „Dzień dla Hospicjum Dutkiewicza”, w ramach którego na scenie pojawią się: Marta Burdynowicz i Adam Pietrzak oraz Gdańska Orkiestra Symfoniczna z Piotrem Zemłą. W kolejnych tygodniach wystąpią: Joanna Trzepiecińska (17.07), Stanisław Górka (24.07), Ewa Konstancja Bułhak (31.07), Tamara Arciuch (7.08), Robert Kudelski (14.08) i Olga Bończyk (21.08). Cykl letnich wydarzeń w Amfiteatrze Orana zamknie Katarzyna Żak i jej koncert pt. „Miłosna Osiecka” (28.08). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Równie gwiazdorsko będzie i w tym roku. Program Amfiteatru Orana otworzy bowiem Maria Niklińska (3.07), aktorka i piosenkarka, która znana jest przede wszystkim ze szklanego ekranu – m.in. z seriali „Na wspólnej” czy „Klan”, a do dziś wspominana jest także jej rola w filmie „Ja Wam pokażę!” w reżyserii Denisa Delića. Zawodowo Niklińska również zajmuje się muzyką - w 2015 roku wydała debiutancką płytę pt. „Maria”, a w 2019 r. stworzyła piosenkę do filmu pt. „Łukasiewicz - nafciarz romantyk”. Następny niedziela (10.07) to tzw. „Dzień dla Hospicjum Dutkiewicza” – znana z zeszłego roku inicjatywa, podczas której będą zbierane datki dla jednego z najważniejszych ośrodków opieki hospicyjnej w Gdańsku. Na scenie wystąpi zwyciężczyni 12. edycji programu „The Voice of Poland” Marta Burdynowicz – na co dzień aktorka, która zdobyła także wiele nagród w konkursach wokalnych. Na wydarzeniu zagra także Adam Pietrzak, muzyk związany z Gdańskiem. W drugiej części koncertu usłyszymy Gdyńską Orkiestrę Symfoniczną - orkiestrę społeczną działającą na terenie Trójmiasta, która składa się z muzyków profesjonalistów, którzy na co dzień, z różnych powodów, nie są zawodowo związani z muzyką. Tego dnia wystąpi także Piotr Zemła, który podbił serca widzów programu „Must be The Music”, a który najlepiej czuje się w swingu i repertuarze musicalowym.
Tydzień później (17.07) w Amfiteatrze Orana spotkamy Joannę Trzepiecińską, czyli aktorkę znaną z wielu ról filmowych i teatralnych, w tym z kultowej Alutki Kossoń w serialu „Rodzina zastępcza”. Aktorka odniosła także sukces sceniczny rolą Królewny Śnieżki w musicalu o tym samym tytule w reż. Krzysztofa Kolbergera na scenie Teatru Komedia w Warszawie, a także Opery i Operetki w Szczecinie. Artystka wystąpiła już w Parku Oruńskim u boku Andrzeja Seweryna w 2020 roku – tegoroczny koncert będzie z kolei jej własnym recitalem. 24 lipca o godzinie 18:00 zapraszamy na występ Stanisława Górki: od 1977 roku aktora Teatru Współczesnego w Warszawie, odznaczonego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Aktor znany jest z seriali takich jak „Plebania”, czy „Barwy szczęścia” czy wielu kultowych filmów i spektakli. Program Amfiteatru w lipcu zamknie Ewa Konstancja Bułhak (31.07), której popularność przyniosła rola Matyldy w serialu telewizyjnym „M jak miłość”, a także Barbary Nocul w serialu „Ojciec Mateusz”. Od 1998 r. artystka pracuje w Teatrze Narodowym w Warszawie, występuje też w spektaklach radiowych.
Chyba najgorętszy występ w tym roku zapowiada się jednak 7 sierpnia, gdy wystąpi Tamara Arciuch, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek, znana m.in. z seriali „Niania”, „M jak Miłość”, „Adam i Ewa”, czy filmów takich jak „Wesele”, „Och, Karol 2” i „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. Ostatnio aktorka pokazywała swoje umiejętności wokalne w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, gdzie w edycji z 2021 roku zajęła 5. miejsce. Tydzień później (14.08) na deskach oruńskiego Amfiteatru zobaczymy Roberta Kudelskiego, który jest aktorem, a także pasjonatem piosenki francuskiej. Od samego początku kariery, artysta wygrywał konkursy związane właśnie z muzyką z kraju znad Loary, a od 2003 r. w serialu „Na wspólnej” gra Michała Brzozowskiego, co przyniosło mu ogólnopolską rozpoznawalność.
21 sierpnia o godzinie 18:00 wystąpi Olga Bończyk, którą z pewnością można kojarzyć z seriali „Na dobre i na złe” czy „Barwy szczęścia”. Na koncercie artystki będzie można usłyszeć piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Wojciecha Młynarskiego, Reny Rolskiej, Marii Koterbskiej, czy Skaldów. Na koniec, w sobotę 28 sierpnia w Amfiteatrze Orana zobaczymy Katarzynę Żak, która z innym programem grała już w Parku Oruńskim w 2019 roku. Popularna Solejukowa z „Rancza” oraz druga Alina Krawczyk z „Miodowych Lat” wystąpi z programem „Miłosna Osiecka”. To właśnie na płycie o tym samym tytule Żak zaśpiewała do dwóch niepublikowanych wcześniej tekstów Agnieszki Osieckiej, co przyniosło jej rozgłos wśród melomanów.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny i nie ma obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorem wydarzeń jest Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury i Scena Muzyczna GAK. Wydarzenie „Dzień dla Hospicjum Dutkiewicza” jest organizowane także przez Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku oraz Fundację Hospicyjną. Partnerem wydarzenia jest Pizzeria Leone. Patroni medialni: gdansk.pl, trójmiasto.pl, mojaorunia.pl oraz Radio Gdańsk.
HARMONOGRAM KONCERTÓW:
3.07, GODZ. 18:00 – MARIA NIKLIŃSKA
Maria Niklińska – aktorka i piosenkarka. W 2006 r. została absolwentką Warszawskiej Akademii Teatralnej, a studiowała też w Circle in the Square Theatre School w Nowym Jorku. Debiut aktorski zaliczyła rolą Es-toch w serialu „Tajemnicy Sagali”. Występowała w wielu innych znanych polskich produkcjach, m.in. w „Klanie” (jako Agata Wilczyńska), „Pierwszej miłości” (jako Jagoda Borawska), „Na dobre i na złe” czy w „Kryminalnych”. Jej debiutem filmowym była rola Żywii w „Starej baśni” Jerzego Hoffmana. Zagrała również Tosię w filmie „Ja wam pokażę!” i Anielę w „Ślubach panieńskich” w reż. Jan Englerta w Teatrze Narodowym. W 2015 r. wydała debiutancki album studyjny pt. „Maria”, a w 2019 r. singiel „Ten pierwszy”, który napisała do filmu Macieja Wójcika „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”. Uczestniczyła w programach rozrywkowych: „Jak oni śpiewają?” (2009) i „Taniec z gwiazdami” (2010).
10.07, GODZ. 18:00 – DZIEŃ DLA HOSPICJUM DUTKIEWICZA: MARTA BURDYNOWICZ I ADAM PIETRZAK ORAZ GDYŃSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA I PIOTR ZEMŁA
Marta Burdynowicz – aktorka musicalowa, dubbingowa i wokalistka, która zwyciężyła 12. edycję programu „The Voice of Poland”. W 2014 r. rozpoczęła współpracę z Teatrem na Plaży w Sopocie, a także gościła na scenie warszawskiego Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku czy w warszawskim Teatrze Roma. W 2015 i 2016 r. była finalistką Międzynarodowego Konkursu Piosenki Anny German. W 2018 r. zdobyła Nagrodę Publiczności oraz otrzymała wyróżnienie jury XXI edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Teatrze Nowym w Poznaniu. Była uczestniczką i solistka wielu festiwali i koncertów musicalowych na terenie całej Polski, m.in. w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Filharmonii Opolskiej. Była także jurorką programu „Śpiewajmy razem. All Together Now”. Zajmuje się także dubbingiem. Zadebiutowała na kinowym ekranie w roli matki Teresy w filmie Piotra Trzaskalskiego „Na chwilę, na zawsze” (2021).
Adam Pietrzak – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Licencjat uzyskał w klasie fortepianu klasycznego dr hab. Pawła Rydla, później zaś studia II st. ukończył w klasie fortepianu jazzowego u prof. dr Włodzimierza Nahornego. Od 2008 roku do chwili obecnej jest akompaniatorem na AM w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim, spec. musical. Jego głównym obszarem zainteresowań jest współpraca z wokalistami, natomiast gatunki muzyczne w których najchętniej się porusza to pop, jazz i musical. Pisze i aranżuje muzykę dla zespołów wokalnych, chórów. Od jakiegoś czasu poświęca także swój czas kompozycji, m. in. piosenek. Gra i udziela się w różnych projektach.
Gdyńska Orkiestra Symfoniczna (GOS) jest orkiestrą społeczną działającą na terenie Trójmiasta i okolic. Wywodzi się z orkiestry symfonicznej, założonej w październiku 1946 roku, która powstała przy Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni. Jej twórcą był Jan Wroński, główny księgowy Stoczni, członków orkiestry zaś stanowili stoczniowcy oraz posiadający wykształcenie muzyczne uczniowie, studenci, osoby pracujące w innych zawodach, a także emeryci połączeni wspólną pasją do muzykowania. Wierna koncepcji swoich założycieli pielęgnuje tę formę twórczego odreagowania, stwarzając jednocześnie możliwość kontynuacji gry na instrumencie tym, którzy z różnych powodów nie zajmują się muzyką zawodowo. W bogatym i zróżnicowanym repertuarze orkiestry można znaleźć ponad 200 kompozycji, poczynając od barokowych, a kończąc na twórczości współczesnych kompozytorów polskich. Zespół wykonuje muzykę klasyczną, operetkową, musicalową, filmową, a także rozrywkową. Liczy około 35 członków. Mimo różnic wieku, jak i muzycznego wykształcenia, tworzy zgrany zespół, który z pasją i zaangażowaniem promuje kulturę dźwięków.
Piotr Zemła – pochodzi z Koszalina. Na co dzień zajmuje się projektowanie wnętrz, a muzyka to jego wielka pasja, podobnie jak zbieranie starych płyt winylowych. Być może z miłości do tych staroci najlepiej czuje się w swingu i repertuarze musicalowym. Wystąpił w programie ,,Must Be The Music".
17.07, GODZ. 18:00 – JOANNA TRZEPIECIŃSKA
Joanna Trzepiecińska – aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, a także wokalistka. Występuje głównie na deskach warszawskich teatrów, gdzie zagrała m.in Nancy w przedstawieniu Woody’ego Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Odniosła także sukces sceniczny rolą Królewny Śnieżki w musicalu o tym samym tytule w reż. Krzysztofa Kolbergera na scenie Teatru Komedia w Warszawie, a także Opery i Operetki w Szczecinie. Bierze udział w programach muzycznych i koncertuje z takimi muzykami jak Bogdan Hołownia, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Andrzej Łukasik i Janusz Szrom. Występuje także z własnymi recitalami oraz śpiewając piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Uznanie publiczności zdobyła w roli „Alutki” Kossoń, w serialu „Rodzina zastępcza”. Jest laureatką wielu nagród filmowych i telewizyjnych.
24.07, GODZ. 18:00 – STANISŁAW GÓRKA
Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Swój debiut teatralny odbył na scenie PWST w podwójnej roli Antygona i Autolikusa w sztuce „Zimowa powieść” Williama Szekspira. Od 1979 r. nauczyciel akademicki w PWST w Warszawie, w 1987 r. uzyskał stopień doktorski, a w 2002 habilitację. Od 1977 r. aktor Teatru Współczesnego w Warszawie, a od 1993 lider Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę". Występował w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Nowym i Centrum Łowicka w Warszawie, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Największą popularność telewizyjną przyniosła mu rola Zbigniewa w serialu „Plebania”. W 2011 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2012 otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk teatralnych.
31.07, GODZ. 18:00 – EWA KONSTANCJA BUŁHAK
Ewa Konstancja Bułhak – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także dubbingowa i radiowa. W 1995 ukończyła studia na PWST w Warszawie. Zadebiutowała w 1993 w roli służącej Kasi w filmie „Dwa księżyce” Andrzeja Barańskiego. Popularność przyniosła jej m.in. rola Matyldy w serialu telewizyjnym „M jak miłość”, a także Barbary Nocul w serialu „Ojciec Mateusz”. Znana z różnorodnych ról – zarówno komediowych, jak i dramatycznych. Jedną z jej najważniejszych ról teatralnych jest tragiczna postać Jewdochy w „Sędziach”. Równie dobrze krytycy ocenili kreację Weronki w „Requiem dla gospodyni”. Występuje też w spektaklach radiowych – zagrała tytułową rolę w „Pchle Szachrajce” w reżyserii Anny Seniuk, a także w wielu operach radiowych Macieja Małeckiego.
7.08, GODZ. 18:00 – TAMARA ARCIUCH
Tamara Arciuch – jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, debiutując na scenie w 1997 rolą Heleny w spektaklu Aleksandra Fredry „Pan Jowialski” wystawianym w Teatrze Ludowym w Krakowie. Grała także w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a później debiutowała rolą Roxie Hart w musicalu „Chicago” na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Na dużym ekranie zaczynała w 1997 r., gdzie grała w filmie sensacyjnym Jarosława Żamojdy „Młode wilki ½”. Zagrała postać Kaśki Wojnarówny, panny młodej w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”. Jej pierwszą ważną rolą serialową było granie Moniki Rozdrażewskiej w serialu „Adam i Ewa”. Ogólnopolską rozpoznawalność przyniosła jej rola Karoliny Łapińskiej w serialu TVN „Niania”. W 2008 r. grała „Piękną Nieznajomą” w serialu „Halo Hans!”. Od 2010 do 2018 r. wcielała się w Annę Gruszyńską, siostrę Hanki Mostowiak w serialu „M jak miłość”. W 2007 r. w parze z Łukaszem Czarneckim została półfinalistką siódmej edycji programu rozrywkowego TVN „Taniec z gwiazdami”. W 2021 r. uczestniczyła w 14. edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.
14.08, GODZ. 18:00 – ROBERT KUDELSKI
Robert Kudelski – aktor i wokalista, a także absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 1997 r. zadebiutował w roli Romea w spektaklu szekspirowskim „Romeo i Julia” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Nowego w Warszawie. Występował także na deskach innych stołecznych teatrów: Syrena (1999-2005), Scena Prezentacje (2000) i Komedia (2001). Grywał epizody w popularnych serialach, a w 2002 r. zagrał w pełnometrażowym filmie francuskim „Powiedz mi, że mnie kochasz”. Od 2003 r. gra Michała Brzozowskiego, młodszego brata Andrzeja w serialu „Na Wspólnej”, co przyniosło mu największą rozpoznawalność. W 2002 r. przygotował recital pt. „Jacques Brel”, który prezentował w Teatrze Syrena. W listopadzie 2005 r. premierę miał jego autorski recital pt. „Hymn miłości według Édith Piaf”. W 2003 r. zaczął zajmować się aktorstwem dubbingowym. Wiosną 2005 r. uczestniczył w pierwszej edycji programu rozrywkowego TVN „Taniec z gwiazdami”. W 2008 r. założył prywatny teatr „Projekt Teatr Warszawa”, którego jest dyrektorem artystycznym. W 2009 r. uczestniczył w programie „Jak oni śpiewają”.
21.08, GODZ. 18:00 – OLGA BOŃCZYK
Olga Bończyk - aktorka teatralna i filmowa, a także wokalistka. Związana jest z teatrami, m.in. Piosenki we Wrocławiu; Rampa, Roma, Kamienica i „Capitol” w Warszawie. Wraz z czołowymi polskimi jazzowymi muzykami koncertuje z autorskimi recitalami, m.in. „Piąta rano” i „Piosenki z klasą”. Ukończyła wrocławską Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w klasie fortepianu. Jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 1999 r. wzięła udział w koncercie „Debiuty” podczas 36. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W październiku 2006 r. została ambasadorem projektu „Dźwięki Marzeń” realizowanego przez Fundację Grupy TP. W 2008 r. zajęła czwarte miejsce w trzeciej edycji programu „Jak oni śpiewają”. W 2013 r. wzięła udział w 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie z utworem „Nie zatrzymuj się” (sł. Olga Bończyk, muz. Witold Cisło), z płyty „Piąta rano”, wzięła udział w koncercie „SuperPremiery”. Przez wiele lat koncertowała z zespołem „Spirituals Singers Band”. Od 2021 roku należy do kabaretu „PanDemon”.
28.08, GODZ. 18:00 – KATARZYNA ŻAK
Katarzyna Żak – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna oraz wokalistka. Popularność zyskała dzięki rolom w serialach „Miodowe lata”, „Całkiem nowe lata miodowe” i „Ranczo”. W latach 1986–1995 występowała w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu, a w latach 1995-2011 była aktorką Teatru Rampa w Warszawie. W 1994 r. w ramach współpracy z Wojciechem Młynarskim nagrała płytę pt. „Młynarski Jazz”. W 2009 r. uczestniczyła w piątej edycji programu rozrywkowego telewizji Polsat „Jak oni śpiewają”. W 2016 r. powróciła do śpiewania i nagrała płytę pt. „Bardzo przyjemnie jest żyć”, na którą teksty napisali m.in. Artur Andrus, Wojciech Młynarski i Andrzej Poniedzielski. W 2019 r. nagrała album z piosenkami Agnieszki Osieckiej pt. „Miłosna Osiecka”, na którą otrzymała dwa niepublikowane do tej pory teksty Osieckiej. W listopadzie 2019 z aktorskim recitalem „Bardzo śmieszne piosenki” zwyciężyła na Festiwalu Teatralnym im. Krystyny Sienkiewicz w Rawiczu. Aktualnie występuje w różnych spektaklach warszawskich teatrów m.in: Romy, Capitol, czy Komedii.