Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2024-09-18 14:40:00
Do 23 września potrwa głosowanie na tegoroczny budżet obywatelski. Z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha jest kilkanaście projektów do wyboru.
Na czym polega budżet obywatelski? W dużym skrócie: mieszkańcy mają pomysły na inwestycje w Gdańsku, piszą wniosek (zbierają pod nim 15 podpisów i muszą też oszacować jego przynajmniej przybliżoną wartość), składają go do miasta, dokumenty są weryfikowane przez specjalny zespół, a po kilku miesiącach odbywa się wielkie, trwające dwa tygodnie głosowanie. Te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów na pewno zostaną zrealizowane w następnych latach przez miasto.
- W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo — podkreślają urzędnicy. Do realizacji projektów konieczne jest uzyskanie minimalnego progu poparcia: 100 - dla projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego, 200 - dla projektu ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego. Minimalny próg na projektów ogólnomiejskich Zielonego BO – 200. Tylko projekty dzielnicowe Zielonego BO pozostają bez limitów.
Głosować można przez internet, do 23 września. Wyniki zostaną ogłoszone 27 września.
Kilkanaście dzielnicowych projektów z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha, a także jeden ogólnomiejski dotyczący Parku Oruńskiego - rozpoczęło się internetowe głosowanie do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Wyniki poznamy na początku grudnia. 15 projektów dzielnicowych dotyczy ściśle Oruni, Lipiec i Św.Wojciecha. Wśród pomysłów jest m.in. doposażenie placu zabaw przy Parku Oruńskim, postawienie książkomatu na Gościnnej, stworzenie bezpiecznego dojścia do przystanku "Stare Szkoty", boisko przy Małomiejskiej, czy nowy wybieg dla psów na ul. Głuchej.
Wszystkie projekty znajdziesz TUTAJ.