Legitymacje rozdane, zaprzysiężenie niedługo
Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2011-05-24 20:38:00
Dzisiaj podczas oficjalnej uroczystości w siedzibie Rady Miasta Gdańska członkowie Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” otrzymali insygnia swojej władzy – legitymacje. Przed nimi jeszcze (31 maja) zaprzysiężenie i...właśnie, co dalej?
W sali, na której zwykle toczą się obrady radnych miasta, zgromadziło się dzisiaj około 100 osób. W ławach zasiedli nowo wybrani członkowie kilku rad osiedli (Przeróbka, Stogi, Oliwa, VII Dwór) i rady dzielnicy (Chełm). Wśród nich znalazło się wszystkich, 15-stu przedstawicieli jednostki pomocniczej z Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec.
W uroczystości wzięli również udział niektórzy radni miasta. Z okręgu wyborczego numer 1 (w nim znajduje się m.in. Orunia) zobaczyliśmy dzisiaj Beatę Dunajewską (PO), Marcina Skwierawskiego (PO), Dariusza Słodkowskiego (PO) i Krzysztofa Wieckiego (PIS).
Przewodniczący RMG wręczył wszystkim, nowo wybranym radnym legitymacje i zaświadczenia z miejskiej komisji wyborczej. To jednak nie koniec wszystkich formalności – członków rady czeka jeszcze uroczyste zaprzysiężenie. Dla radnych z Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec nastąpi ono 31 maja o godzinie 17:00 w siedzibie RMG.
- Po zaprzysiężeniu będą już Państwo oficjalnie pełnić mandat radnego – mówił dzisiaj Bogdan Oleszek, przewodniczący RMG.
31 maja to również dzień pierwszej sesji radnych z Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec. Zostaną wówczas wybrane władze nowej jednostki pomocniczej.
Przypomnijmy, w radzie są trzy opłacane przez miasto funkcje: przewodniczący zarządu (600 zł miesięcznie), jego zastępca (300 zł) i przewodniczący rady (300 zł).
Z informacji uzyskanych od oruńskich radnych wynika, że największe szanse na pełnienie funkcji przewodniczącego zarządu ma Agnieszka Bartków, mieszkanka ulicy Ramułta. Kandydatów do pełnienia pozostałych funkcji jest kilku. Spore szanse wydaje się mieć jedyna w radzie przedstawicielka Św. Wojciecha – Justyna Thielmann.
Miasto ma obowiązek zapewnienia siedzib dla wszystkich rad w Gdańsku. Nieoficjalnie mówi się, że RO „Orunia-Św. Wojciech-Lipce” miałaby dostać lokal w jednym z budynków przy ulicy Sandomierskiej. Propozycja ta nie przypadła do gustu radnym osiedla. Ich zdaniem, lepszą opcją jest ulica Gościnna i położony tam dawny Ratusz lub Gościnna Przystań.
- We wszystkich planach rewitalizacji Oruni, właśnie okolica ulicy Gościnnej ma pełnić funkcję centrum naszej dzielnicy. Uważam, że nasza siedziba właśnie tutaj powinna się znajdować– tłumaczy Bartków.
Członkowie rady mają zamiar przekonywać miasto do zmiany tej decyzji.
Rady mają również otrzymać od urzędników tzw. obsługę administracyjno-kancelaryjną i obsługę techniczną.
- Zapewniamy telefon, fax i komputer. W siedzibie Rady Miasta Gdańska do dyspozycji radnych jest również nasz prawnik – zapewnia Oleszek.
W pierwszej kolejności członkowie RO „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” chcą zająć się wpisaniem kilku postulatów do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.
- Nasze wstępne propozycje to: rewitalizacja Oruni i rewitalizacja Parku Schopenhauera. Ale mamy jeszcze inne pomysły. W toku kolejnych dyskusji pojawią się na pewno nowe wnioski - mówi Mateusz Korsztun, członek RO „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.
Termin składania wniosków do WPI upływa 15 czerwca. Radni proszą mieszkańców, aby zgłaszali im swoje propozycje. Kontakt do radnych znaleźć można na stronie: www.radaosiedlaorunia.pl
Dwóch członków rady (Mateusz Korsztun, Maciej Kochanowski) chce zająć się sprawą planowanego zamknięcia przejazdu kolejowego na Lipcach. Część mieszkańców tamtej części miasta nie godzi się na takie rozwiązanie. Radni planują porozmawiać na ten temat z urzędnikami i sprawdzić, czy istnieje możliwość kompromisu.