"Wielki Brat" jeszcze nie teraz

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2011-06-16 13:36:00

Kamery skierowane na pomnik Tatara w Parku Oruńskim? Raczej nie w najbliższym czasie. Co z monitoringiem w innych punktach dzielnicy? – pytają mieszkańcy.

O kamerach w Parku Oruńskim ponownie zrobiło się głośno pod koniec zeszłego roku. Uroczyście odsłonięty przez polskiego prezydenta pomnik Tatara, został już kilka dni później zdewastowany. Ktoś oderwał i zabrał ze sobą górną połowę buńczuka (drzewce zakończone kulą, dawny symbol władzy wojsk tatarskich). Szef Narodowego Centrum Tatarów Rzeczypospolitej, ale też wielu mieszkańców Oruni nie kryło swojego oburzenia.

Odlew skradzionej części został wykonany. Pod koniec lutego Jerzy Szahuniewicz, prezes NCTR mówił, że buńczuk będzie zamontowany. Ale postawił jeden warunek: obiekt musi być monitorowany.

W tej sprawie od kilku miesięcy toczą się rozmowy z miastem. Urzędnicy zlecili firmie Sprint wykonanie wyceny systemu, który składałby się z 2-3 kamer stacjonarnych i swoim zasięgiem objąłby m.in. Pomnik Tatara.
- Koszt takiego monitoringu wyceniony został na około 20 tys. zł. Taki system nie byłby podłączony do miejskiego monitoringu wizyjnego. Działałby na tzw. zasadzie "post factum", czyli na wykorzystaniu materiałów po fakcie - przeglądaniu materiałów archiwalnych, celem ustalenia przebiegu jakiegoś zdarzenia i ustalenia osób biorących w nim udział – mówi Michał Piotrowski z Biura Prasowego w Gdańsku.

Miasto nie zamierza jednak dokładać się do tej inwestycji. Całą sumę musiałoby wyłożyć NCTR. Rola urzędu ograniczyłaby się do wybrania firmy i nadzorowania całej inwestycji. Takie postawienie sprawy oburza Szahuniewicza.
- Ja mam płacić za monitoring miejskiego pomnika? Czekam na inne propozycje urzędników. Nikt ostatnio się ze mną w tej sprawie nie kontaktował – mówi.

Nowy buńczuk znajduje się w oruńskiej siedzibie NCTR.

Jak mówią urzędnicy, w tej sprawie nie będzie z ich strony innej propozycji. Nie ma pieniędzy na monitoring Pomnika Tatara.

Co z monitoringiem w innych punktach dzielnicy? – pytają nasi czytelnicy.

Miasto informuje, że instalacja większej ilości kamer obrotowych, podpiętych do Komisariatu I Policji, będzie możliwa dopiero po wybudowani magistrali światłowodowej wzdłuż Traktu Św. Wojciecha.
- Taka magistrala zbudowana zostanie dla potrzeb systemu TRISTAR - inteligentnego zarządzania ruchem drogowym. Taki system został już zaakceptowany i przygotowywana jest dokumentacja przetargowa. System TRISTAR budowany będzie etapami – wyjaśnia Piotrowski.

Najprawdopodobniej dopiero wtedy Park Oruński zostanie objęty systemem monitoringu.
- Na dzień dzisiejszy, gdy miasto chciałoby zainstalować w rejonie parku kamery obrotowe i podłączyć jego do studia lokalnego Komisariatu I Policji, to musiałoby wybudować magistralę światłowodową wzdłuż ul. Trakt Św. Wojciecha od skrzyżowania z ulicą Podmiejską do ulicy Nowiny o całkowitej długości ok. 1300 metrów. Byłby to koszt co najmniej 120 tys. zł – opisuje Piotrowski.

Magistrala TRISTAR wzdłuż Traktu Św. Wojciecha zostanie zbudowana najwcześniej w 2012 roku. Nieco wcześniej mieszkańcy Oruni powinni poznać punkty w ich dzielnicy, w których znajdą się kamery.
- Koszty podłączenia kamer do wybudowanej magistrali TRISTAR-a wynosić będą nie więcej niż 15-20 tys. zł. Do tego trzeba dodać koszty sprzętu kamerowego, przesyłowego i odbiorczego – tłumaczy przedstawiciel gdańskiego Biura Prasowego.