Spotkanie z pisarzem Jerzym Sampem w Szkole Podstawowej nr 16

Autor: sp16, Data publikacji: 2011-06-19 19:28:00

Spotkanie z pisarzem Jerzym Sampem odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Pisarze Gdańska”. Uczniowie, zwycięzcy eliminacji klasowych IV-VI, w części konkursowej wypełnili testy ze znajomości legend o Oruni. Pytania dotyczyły przede wszystkim opowieści „O oruńskiej syrenie i zatrzymanym czasie” , „Górze Pięciu Braci” i „Okrutniku z Gradowej Góry”.

Legendy Jerzego Sampa były wcześniej czytane głośno w ramach akcji „Cała Szkoła Czyta Dzieciom”. Jedno z trudniejszych pytań konkursowych polegało na przypisaniu wystawionych rekwizytów do konkretnych legend i krótkim opisaniu ich  roli w zdarzeniach.

W czasie spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Orunia w legendzie”. Wybór najlepszych prac okazał się dla jury, pod przewodnictwem  Jerzego Sampa niezwykle trudny.
Wystawa nagrodzonych rysunków prezentowała różne widzenie naszej dzielnicy i jej legendarnej historii.

W drugiej części spotkania z pisarzem, przez długi czas również mieszkańcem naszej dzielnicy, uczestniczyli wszyscy uczniowie klas IV-VI.  Jerzy Samp  mówił o dawnej i współczesnej historii Oruni. Barwnie i obrazowo przedstawił miejsca znane nam na co dzień. Opowieści o Parku Oruńskim skrywającym tak wiele tajemnic zaintrygowały słuchaczy. Dzieci zadawały pytania dotyczące nazewnictwa konkretnych ulic, planów pisarskich Jerzego Sampa związanych z naszą dzielnicą.  Najnowsza publikacja pisarza stanowi kontynuację tematyki legend o Gdańsku i jego okolicach.

Dzieci z prawdziwym zainteresowaniem przyjęły ciepłe słowa pisarza oceniające ich wiedzę zaprezentowaną podczas konkursu i w trakcie spotkania. Przyszłość pokaże, czy następcy Jerzego Sampa będą rzeczywiście wywodzić się  ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdańsku.

Danuta Galant, wicedyrektor szkoły
Danuta Wojnarowska, bibliotekarz
Maria Białczak, bibliotekarz