Koncert Ozomatli na Oruni

Autor: Dworek Artura GAK, Data publikacji: 2011-06-29 17:27:00

W niedzielę 10 lipca 2011 o godzinie 16.30 w Stacji Orunia przy ul. Dworcowej 9 zagra zespół Ozomatli.

Ozomatli to zespół instytucja. Powstali 15 lat temu w Peace and Justice Center, ośrodku kultury w  Highland Park, w Los Angeles podczas strajku robotniczego. Zaczynali od koncertów charytatywnych na rzecz lokalnej społeczności i ruchu alterglobalistycznego, grali w szkołach podstawowych, uniwersytetach i na wiecach protestacyjnych. W 1998 wydali debiutancki album "Ozomatli", który bez promocji sprzedał się w nakładzie 100.000 egzemplarzy a zespół został okrzyknięty głosem nowego Los Angeles.

Na przestrzeni ostatniej dekady wydali 6 albumów. Są laureatami niezliczonych nagród, w tym Grammy Awards.

Obecnie, Ozomatli to prawdziwi herosi sceny Los Angeles. Podobnie jak Louis Armstrong i inni wielcy jazzmani amerykańscy z okresu Zimnej Wojny, od 2007 roku zespół pełni oficjalną rolę Ambasadorów Kultury USA.

Ich muzyka to miejska, latynoska mieszanka hip hopu i salsy, dancehallu i cumbii, samby i funku, merengue i comparsy, R&B i jazzu z Nowego Orleanu, jamajskiego ragga i hinduskiej ragi. To głos wielokulturowego Los Angeles gdzie codziennie przekracza się tysiące kulturowych granic, gdzie mieszają się style i języki. Śpiewają po hiszpańsku i angielsku. Komponują niezwykłe partie instrumentów dętych, mieszają rap z wokalami rodem z tradycyjnej meksykańskiej ranczery, grają z towarzyszeniem scratchującego DJ'a, a całość spaja niezwykle energetyczna sekcja rytmiczna. W składzie zespołu jest kilku Chicanos, Japończyk, Afro Amerykanin i Szkot.

Używają muzyki w celu krzewienia pokoju i międzykulturowego dialogu i zrozumienia. Wierni swoim korzeniom pokazują inną, mniej znaną twarz Ameryki w takich miejscach jak Tunezja, Indie, Jordania, czy Nepal. Zawsze starają się aby podczas ich wizyt dochodziło nie tylko do koncertów ale, o ile to możliwe, także do spotkań z lokalną społecznością. Dają warsztaty i kursy mistrzowskie, odwiedzają centra kultury, ośrodki rehabilitacji, leczenia uzależnień, czy ośrodki dla uchodźców. Często biorą udział w jam sessions z lokalnymi muzykami. W piosenkach i w wywiadach mówią o problemach społecznych natury lokalnej i międzynarodowej. Wokalista i trębacz Asdru Sierra mówi: „Zawsze czułem, że muzyka to klucz do każdej kultury, początek zrozumienia międzykulturowego. To język dużo bardziej uniwersalny niż polityka".


Czytaj więcej: http://ozomatli.com, http://www.myspace.com/ozomatli

Wstęp wolny

 

Stacja Orunia

Gdańsk Orunia ul. Dworcowa 9