Białoruska młodzież z „partyzanckiego liceum” przyjeżdża do Gdańska

Autor: ZSISCKU, Data publikacji: 2009-07-31 11:25:00

Po raz kolejny, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Gdańska i Urzędu Wojewódzkiego, uczniowie ze zdelegalizowanego przez władze białoruskie Liceum Humanistycznego im. Jakuba Kołasa z Mińska – jedynej szkoły średniej na terenie Białorusi, w której nauczanie odbywa się w języku ojczystym – rozpoczynają naukę w Gdańsku Oruni.

Liceum Humanistyczne działa w Białorusi nielegalnie. Podczas wakacji uczniowie nadrabiają zaległości ucząc się m.in. w Polsce. Po raz pierwszy uczniowie i nauczyciele z tego liceum przyjechali na lekcje do Gdańska w 2005 roku.
Liceum powstało w 1992 roku z inicjatywy inteligencji białoruskiej. Była to jedyna szkoła na Białorusi, gdzie wszystkie lekcje odbywały się po białorusku, a nie po rosyjsku. Jego nauczyciele opracowywali nowatorskie projekty dotyczące reformy edukacji, ściśle współpracowali z zagranicą. W 2003 roku, z powodu zaangażowania politycznego nauczycieli i niechęci do wprowadzenia języka rosyjskiego do szkoły, liceum zostało zamknięte. Od tego czasu lekcje odbywają się w prywatnych domach i w czasie wyjazdów wakacyjnych. Działalność liceum w Mińsku przypomina tajne komplety.
Tego lata lekcje Białorusinów w Gdańsku, jak co roku dzięki gościnności i zaangażowaniu dyrektora Aleksandra Naguckiego, odbywać się będą w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku Oruni przy ul. Smoleńskiej, w okresie od 31 lipca do 15 sierpnia. Szkoła udostępnia młodzieży pracownie przedmiotowe, halę sportową oraz dostęp do wolnych mediów, a także zakwaterowanie w internacie. Ponadto organizuje uczniom wycieczki kulturalno-turystyczne po Gdańsku i okolicach, spotkania z ludźmi kultury, nauki i polityki. Pobyt młodzieży z Mińska w Gdańsku łączy naukę dla demokracji z wypoczynkiem.
9 lipca 2009 roku młodzież z białoruskiego liceum spotkała się w pałacu prezydenckim z Pierwszą Damą RP, Marią Kaczyńską.