Biografie Gdańskie – muzyczna scena etno w Stacji Orunia

Autor: Stacja_Orunia, Data publikacji: 2011-10-05 11:41:00

Stacja Orunia zaprasza na koncerty prezentujące różnorodność oraz bogactwo tradycji muzycznych mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają w Gdańsku.

Na scenie Stacji Orunia wystąpią: Horpyna, Mubai oraz Meadow Quartet. Zespoły zaprezentują współczesną muzykę etno inspirowaną tradycyjnym brzmieniem muzyki ukraińskiej, tatarskiej i klezmerskiej.

Koncerty odbędą się w ramach tegorocznej edycji imprezy „Biografie Gdańskie – Dni Mniejszości Narodowych”.

godz. 19:00 - Ukraiński zespół „Horpyna”

godz. 20.00 - Tatarski zespół „Mubai” z Rosji

godz. 21.00 - Zespół klezmerski „Meadow Quartet”

Wstęp 5 zł


Horpyna

Czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, istniejący nieprzerwanie od 1999 roku. Przez te wszystkie lata Horpyna ewoluowała od tradycyjnego folku a nawet folkloru przez utwory tradycyjne grane w stylistyce rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu.
Dziś, repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich w których czuje się zadziornego kozackiego ducha a bogata historia dyskografii zespołu pozwala uznać go za jedną z najbardziej nowatorskich grup muzycznych w Polsce i jednocześnie prekursora tego nurtu wśród zespołów ukraińskich.
Każdy koncert Horpyny to nie tylko dźwięki, to prawdziwe widowisko muzyczne, porażające dynamiką, energią, ale też dbałością o piękno dźwięku i wykonawczą perfekcję co potwierdza licznie przybywająca na każdy koncert publiczność.
Za Horpyną już kilkaset występów zarówno w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Francja, Czechy, Rosja, Ukraina, Litwa, Austria) jak również występów dla TVP. Bez względu na miejsce, czas i wiek, Horpyna jest gwarancją niezapomnianych przeżyć i dobrej zabawy.

Skład zespołu:

Włodzimierz Kuper, Monka Beszczyńska, Aleksander Pestovski, Bogdan Artymowicz, Rafał Christa, Piotr Kulawczuk

http://www.horpyna.pl

 

Mubai

Młody, tatarski zespół muzyczny z Kazania (Tatarstan). W chwili obecnej pracująca nad swoim pierwszym albumem. Ich muzyka to pełne liryzmu kompozycje przypominające nieco styl wielkich brytyjskich gwiazd rocka alternatywnego jak Radiohead. Zespół gra na instrumentach akustycznych a towarzyszy temu delikatny, czarujący głos. Powstali w 2008 roku. Śpiewają w języku tatarskim zarówno własne kompozycje, jak i zagraniczne covery. Koncert w Stacji Orunia będzie ich pierwszym występem w Polsce i w tej części Europy.

 

Meadow Quartet

Zespół powstał w 2009 roku w Gdańsku. Tworzy go czterech instrumentalistów. Ich pierwsze próby odbywały się w budynku gdańskiej Akademii Muzycznej znajdującej się przy ulicy Łąkowej. Nazwa zespołu wywodzi się z angielskiego słowa meadow, co oznacza łąkę - przestrzeń, która w powszechnym rozumieniu jest synonimem spokoju i radości, ale jest też ona obszarem nieustających zmian, przeobrażeń i współdziałania.

W powyższym kontekście Meadow Quartet to próba stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej. To w końcu próba podążania ścieżką, która wymyka się prostym klasyfikacjom stylistycznym.

Skład:

Marcin Malinowski – klarnet
Michał Piwowarczyk – altówka
Piotr Skowroński – akordeon
Jarosław Stokowski – kontrabas

http://meadowquartet.com/

 

Kontakt:

STACJA ORUNIA GAK

tel. 058 306-66-76

stacjaorunia@gak.gda.pl

www.gak.gda.pl