Pierwsze takie pasy w Gdańsku

Autor: p.kalbarczyk, Data publikacji: 2012-03-09 12:40:00

Na ulicy Dworcowej pojawi się nowoczesne przejście dla pieszych. To pierwsza taka inwestycja w Gdańsku! Sfinansuje ją miasto i lokalna Rada Osiedla.

Jej przedstawiciele oraz reprezentanci gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni spotkaii się wczoraj (7 III) z producentem i wykonawcą inwestycji. Rezultat? Już niedługo na Oruni pojawią się pasy, jakich w Gdańsku jeszcze nie było.

Na czym polega ich niezwykłość? Chodzi przede wszystkim o charakter nawierzchni. W przypadku kamiennej kostki (a taka znajduje się na ul. Dworcowej, nieopodal Dworku Artura), namalowane przejście bardzo szybko ulega uszkodzeniu i wytarciu. Jedna z firm znalazła lepsze rozwiązanie. Proponuje aplikację dwuwarstwowego systemu: pierwsza warstwa to elastyczna masa chemoutwardzalna – podkład, który wyrównuje powierzchnię, druga natomiast to wykończenie – biała, chemoutwardzalna masa drogowa. Producent gwarantuje wysoką trwałość, odporność na ścieranie oraz widoczność dla kierowców.

– Baza, czyli płynny plastik, jest bardzo elastyczna i odporna zarówno na wysokie temperatury, jak i na mrozy. Jeśli chodzi o gwarancję, należy to potraktować, jako aplikację testową. W Poznaniu, dwa lata po wykonaniu, pasy były nadal widoczne. Zatem co najmniej przez dwa lata materiał będzie na drodze. Oczywiście mogą pojawić się ubytki, ale istnieje możliwość dosztukowania. Poza tym oznakowanie można odświeżyć – poprzez zwykłe malowanie lub położenie kolejnej warstwy materiału – zapewniał Bartłomiej Tomalak, przedstawiciel firmy Triflex.

Takie zapewnienia nie do końca przekonały jednak Antoniego Krefta – przedstawiciela firmy Kabex, która ma zająć się wykonaniem inwestycji. – Nie polecam nadgorliwości. To są drogie technologie, które nie nadają się na polskie drogi. Nawierzchnia będzie śliska niczym szkło – mówił.

Tomalak był jednak doskonale przygotowany na tego typu „zarzuty” i zaprezentował chropowatą próbkę nawierzchni, informując, że materiał został przetestowany pod tym kątem. Argument ostatecznie zjednał dyskusyjnego przeciwnika.

Zgodnie z ustaleniami, przejście zostanie wykonane w maju. Zadecydowały o tym warunki pogodowe. Sama aplikacja materiału nie powinna zająć dłużej niż trzy godziny. Tomalak zapewnił, że będzie przy tym obecny.

Pasy będą odblaskowe. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ takie rozwiązania sprawdzają się w przypadku gorzej oświetlonych miejsc – rejon Dworcowej do takich należy.

Kolejnym argumentem, na który zwracali już uwagę członkowie lokalnej rady osiedla, to zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. To ważne, tłumaczyli, ponieważ z przejścia korzystać będzie wiele dzieci. Przy Dworcowej znajduje się bowiem Gdański Archipelag Kultury.

Obecnie w miejscu przejścia widnieje tylko znak informujący o jego istnieniu. Próżno wypatrywać namalowanych pasów. – To miejsce wymaga poziomego oznakowania – trzeba nauczyć kierowców, że tam jest przejście, dlatego mówimy „tak” inwestycji – poinformowała Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Osiedla.

– Dla nas to także nowość, dlatego nie ukrywam, że jesteśmy ciekawi, jak to będzie wyglądało, jak sprawdzi się czasowo. Bardzo cieszymy się ze współpracy z Radą Osiedla – dodał Radosław Liziński z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Koszt  materiałów to około 2 tysięcy złotych. Należy do tego doliczyć koszty dostawy i wykonania. Inwestycja zostanie sfinansowana w połowie przez ZDiZ, w połowie natomiast przez Radę Osiedla.