W "Gościnnej" jest co robić

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2012-03-29 14:05:00

Można tu rozliczyć swój PIT, skorzystać z pomocy prawnika, spotkać się z radnym osiedla i miasta, porozmawiać ze strażnikami miejskimi, nauczyć się podstaw komputera i...na tym nie koniec, Gościnna Przystań nie zwalnia. Co, kiedy i dla kogo tu funkcjonuje? Zerknijcie sami, może coś Was zainteresuje.

Najstarsi mieszkańcy Oruni opowiadają, że tuż po wojnie funkcjonowało tutaj kino. Nieco młodsi wspominają o harcerskich imprezach, czy wyjątkowych Jasełkach. Pokolenie bliżej współczesności opisuje dyskoteki i organizowane przez księży zabawy dla dzieciaków. Później mamy przerwę w jakichkolwiek opowieściach. Jeżeli już, głównym ich bohaterem był tutaj niszczejący budynek, puste sale i zmarnowane szanse. Od trzech lat historia tego miejsca pisze się na nowo.

Dawne Oratorium, Dom Sąsiedzki, Gościnna Przystań – różne nazwy, jeden adres. Gościnna 14. Budynkiem zarządza Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Obiekt bezpłatnie użyczyli Fundacji (na 10 lat, poczynając od 2009 roku) właściciele tego miejsca - Salezjanie.

GFIS-owi udało się zdobyć środki na wyremontowanie i wyposażenie Domu Sąsiedzkiego. Pieniądze wyłożyła duńska Fundacja Velux. W projekt finansowo zaangażował się również Urząd Miasta Gdańska.

I tak to się kręci już od blisko trzech lat. Ale co dokładnie? I dla kogo?

Poniedziałki to dzień, w którym urzędują tutaj politycy różnej maści. Zarówno tej najbardziej lokalnej (radni osiedla), jak i tej nieco bliżej Ratusza (radni miasta). Tych pierwszych można tu spotkać (zawsze inny, dwuosobowy skład) w godzinach 18-19. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca dodatkowo z radnymi dyżurują strażnicy miejscy. Jeżeli mamy jakiś problem lub zapytanie odnośnie, dajmy na to, niesprzątanych śmieci, czy uciążliwego sąsiada, warto porozmawiać z municypalnymi.

W poniedziałki od godziny 17-18 dyżurują w Gościnnej Przystani radni miasta. Najbliższe dyżury: 2 kwietnia będzie to Dariusz Słodkowski, radny Platofrmy Obywatelskiej, 16 – Krzysztof Wiecki, radny Prawa i Sprawiedliwości, 23 – Beata Dunajewska, radna PO, 30 – Marcin Skwierawski (wyjątkowo w godzinach 18:45-19:45).

Wtorek to czas bezpłatnych porad dla mieszkańców. Oruniacy mogą tutaj uzyskać pomoc prawną i księgową. W każdy drugi i trzeci wtorek miesiąca dyżuruje prawnik, w pierwszy– księgowa.

A propos tej ostatniej profesji. Już w najbliższą sobotę (31.3) w godzinach 10-14 w Gościnnej Przystani będzie bezpłatnie przyjmować Maria Jaśkiewicz-Marciniak, księgowa z Biura Rachunkowego WENA. To nie pierwszy taki dyżur. Na poprzednim z pomocy profesjonalistki skorzystało blisko 10 mieszkańców Oruni. – Pamiętajmy o przyniesieniu odpowiednich dokumentów. W zależności na jakie ulgi możemy liczyć trzeba mieć ze sobą: faktury za leki, informacje na temat wysokości rocznej opłaty za Internet, PESEL dziecka, czy współmałżonka – przypomina Jaśkiewicz-Marciniak.

W każdy poniedziałek, wtorek i środę (w godzinach od 10 do 12) otwarty jest tutaj kącik prasowy – można przeczytać najświeższe gazety, napić się kawy, porozmawiać z sąsiadami. Także w „DS-ie” działa kafejka internetowa (każdy wtorek i czwartek, godz:  17 - 19). Osoby, które niezbyt dobrze radzą sobie w wirtualnym świecie, mogą w tym czasie skorzystać z pomocy opiekuna sali – studenta informatyki.

W czwartek „urzędują” tutaj starsi mieszkańcy Oruni. Od godziny 11 do 12:30 odbywają się spotkania Klubu Seniora. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych. Dla starszych mieszkańców działa tutaj Seniorskie Pogotowie Komputerowe. Jeżeli ktoś ma problem, prosimy nie kojarzyć tego dwuznacznie, ze swoim sprzętem, to właśnie na tych zajęciach (wtorki godzina 12-13) może uzyskać stosowną pomoc. O godzinie 13, także we wtorek, rozpoczynają się warsztaty komputerowe. Także dla seniorów.

Piątek to dzień Klubu Malucha. Od godziny 10 do 13 przychodzą tutaj mamy ze swoimi pociechami. – Jest jeszcze miejsce. Zapraszamy trzy i czterolatków oraz ich opiekunów – mówi Ewa Sasimowska, koordynatorka oruńskiego Klubu Malucha.

- Planujemy rozszerzenie naszej działalności o jeszcze jeden dzień. Klub Malucha mógłby spotykać się także we wtorki. Dyżurowałyby w nim zainteresowane mamy – dodaje Sasimowska.

Od czerwca Klub Malucha zyska dodatkowe zabawki, gry, materiały rozwojowe, książeczki, słowem wszystko co może przydać się najmłodszym mieszkańcom Oruni. Wsparcia użyczył tutaj pracowniczy wolontariat GPEC-u.

Oprócz działającej tu każdego dnia świetlicy, w Gościnnej Przystani funkcjonuje też  „klubik młodych”. Zajęcia są różne: ping pong, oglądanie filmów, wspólne gotowanie, granie w piłkę, a nawet...robienie biżuterii. „Klubik” ma jeszcze wolne miejsca, warunek – musisz mieć od 12 do 17 lat. Spotkania są bezpłatne (poniedziałek i piątek – godz. 16-18, wtorek i czwartek – 16-17, środa 18-20)

W sobotę spotykają się tutaj miłośnicy fotografii. O 10 godzinie jest zbiórka pod Gościnną Przystanią i stąd „warsztatowcy” ruszają w teren. Po 12 w Domu Sąsiedzkim ma miejsce teoretyczna część warsztatów. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych.

Niedziela w Gościnnej Przystani to czas dla formującego się Koła Inżynierów i dla seniorów, którzy lubią potańczyć.

Gościnna Przystań to siedziba Rady Osiedla "Orunia-Św.Wojciech-Lipce". Na parterze budynku urzęduje redakcja portalu MojaOrunia.pl
Część pierwszego piętra zarezerowano na potrzeby GFIS.

Gościnna Przystań finansowana jest ze środków miejskich i z funduszy europejskich. Częściowo również z pieniędzy, które przekazują sami mieszkańcy. Można tu odpłatnie wynająć salę. W Gościnnej Przystani jest możliwość zorganizowania imprezy komunijnej, imienin czy np. niewielkiego wesela.