Artykuł użytkownika: Z Oruni do NASA w Waszyngtonie

Autor: zsis.gda.pl, Data publikacji: 2012-04-10 21:33:00

Młodzież z ZSIS na Oruni, codziennie bada elementy środowiska w obszarze fenologii, meteorologii oraz hydrologii, a wyniki tych badań przesyła do Urzędu do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych przy NASA w Waszyngtonie.

Globe to międzynarodowy program edukacyjno-ekologiczny, w którym od 1997 uczestniczą uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska CKU. W ramach programu młodzież codziennie bada elementy środowiska w obszarze fenologii, meteorologii oraz hydrologii, a wyniki tych badań przesyła do Urzędu do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych przy NASA w Waszyngtonie.

Nauczyciele programu Globe w ramach Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzą zajęcia upowszechniające badania lokalnego środowiska, których celem jest zaszczepienie idei programu Globe w szkołach na terenie miasta Gdańska i okolicznych gmin. Zajęcia w formie warsztatów obejmują szkolenia nauczycieli i uczniów tych szkół. Warto też wspomnieć, że szkoła za ilość i jakość przeprowadzonych badań wpisana została na honorową, światową listę szkół realizujących program Globe.

Od lutego 2010  ZSIŚCKU jest szkołą trenerską w nowym projekcie realizowanym w ramach Globe- w Regionalnych Projektach Badawczych. Projekt jest rozszerzeniem formuły Programu Globe w Polsce dla szkół nieuczestniczących w programie. Zakłada on realizowanie zadań przez uczniów i nauczycieli pod nadzorem trenera regionalnego, opracowanych dla wyznaczonej ścieżki dydaktyczno-badawczej (dokonywanie obserwacji i pomiarów parametrów środowiska w terenie, zgodnie z wyznaczonym zagadnieniem i przyjętą metodologią danego projektu badawczego-opisy, zdjęcia, mapki, wykresy, tabele danych, filmy, pobrane próbki, itp. ).

Po przebyciu trasy , grupy szkolne wprowadzą zgromadzone w trakcie zajęć dane do elektronicznych formularzy danych dostępnych na podportalu polskiej strony internetowej Globe   Regionalne projekty badawcze. Wyniki pomiarów będą ogólnie dostępne. Po zakończeniu projektu każda grupa szkolna przygotuje odpowiednio podsumowane wyniki swoich obserwacji dokonanych w trakcie zajęć terenowych.

Materiały te zostaną umieszczone na wymienionym podportalu .Uwieńczeniem realizacji Regionalnych Projektów Badawczych będą imprezy regionalne zorganizowane i przeprowadzone przy udziale szkoły trenerskiej z danego regionu. Imprezy te będą miały za zadanie promocję rezultatów projektów badawczych szkół w społecznościach lokalnych. Właśnie jednym z realizacji działań jest opracowana przez nauczycieli i uczniów ZSIS wycieczka po parku w Oruni - skorzystajcie z propozycji! Bez wychodzenia z domu można poznać uroki Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Dolina Potoku Oruńskiego www.gridw.pl/globe/rpb