Dzielnica w migawce, tydzień 11

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2012-04-23 16:54:00

O nowej inwestycji mieszkaniowej, znikających i powstających wysypiskach śmieci, pięknym Parku Oruńskim, żabach w niebezpieczeństwie... - zapraszamy na kolejny przegląd zdjęć z dzielnicy.

- Nielegalne wysypiska są zmorą naszej Dzielnicy, ale Rada Osiedla wraz ze Strażą Miejską starają się by śmietniska znikały. Mamy nadzieję, że to znajdujące się na Lipcach zniknie podobnie jak te z ulic: Stromej, Nakielskiej czy Równej - mówi nam Mateusz Korsztun z Zarządu Rady Osiedla "Orunia-Św.Wojciech-Lipce". I przesyła kilka zdjęć.

Jedno z nich przedstawiają śmietnisko na Lipcach (niepodal tamtejszej stadniny koni). Inne, nietypowy śmietnik na Placu Oruńskim i "Galerię Odpadków" z ulicy Rubinowej.

- Co to za sztuka pokazywać foty "syfu" na Oruni? - zapyta ktoś. Absolutnie żadna, ale nigdzie nie pisaliśmy, że "migawka" będzie miała artystyczne zacięcie. Nie gwarantowaliśmy również, że prezentowane tu zdjęcia będą miały pozytywny wydźwięk. Dzielnica jest różna, ma swoje minusy i plusy. Te ostatnie, reportersko ujęła nasza czytelniczka.

"Troche zdjęć na ze słonecznej Orunii :) Na poprawę pochmurnego przedwiośnia:)" - pisze do nas pani Justyna. Na fotografiach znajdziemy coraz bardziej kolorowy Park Oruński. Ten zieleniec to prawdziwa perełka tej części Gdańska. Można się o tym przekonać również w...Gościnnej Przystani. Przypominamy, że do 20 maja wisi tu wystawa mieszkańca Oruni, który przez wiele ostatnich lat fotografował właśnie Park Oruński. 
- Przyszło wiele osób. Uważam, że wernisaż okazał się sukcesem. Mam nadzieję, że te osoby, które nie mogły przyjść w sobotę, znajdą chwilę czasu i odwiedzą moją wystawę - mówi nam Zbigniew Petrak, autor wystawy.

A skoro o przyrodzie mowa, krótki wątek na temat...oruńskich żab, które zaczynają tłumnie (kwiecień i maj to ich okres godowy) spacerować w okolicach Parku Oruńskiego i Kanału Raduni. Takie wycieczki często kończą się dla nich tragicznie - koła samochodów są w tym przypadku bezlitosne. Co ciekawe, miasto próbuje pomóc płazom, ustawiając dla nich barierki ochronne (tak, tak, to nie żart). Z czterech lokalizacji żadna nie jest na Oruni. Żaby mają swoje przejście we Wrzeszczu, Niedźwiedniku, Srebrzysku i w Oliwie.

Było o małych inwestycjach, będzie o większych. W rejonie ulicy Małomiejskiej 31 buduje się właśnie całkiem spore osiedle mieszkaniowe. W przyszłości ma tutaj stanąć kilka budynków (najwyższy z nich będzie miał pięć pięter), a także dziesięć szeregowców. - W maju zaczynamy kłaść fundamenty pod pierwszy z budynków - usłyszliśmy od kierownika budowy. Postaramy się podać więcej szczegółów już wkrótce.

Opiszemy również narastający konflikt między kierowcami tirów, a mieszkańcami ulicy Sandomierskiej. O co chodzi w sporze? W skrócie: wąska ulica, przejazd kolejowy, wjeżdzające na chodniki tiry, kłopoty z parkowaniem i zaprzągnięta do pracy straż miejska.

Dziękujęmy autorom zdjęć: Grzegorzowi Jezierskiemu, Paulinie Kalbarczyk, Oli Golonce, Katarzynie Szymańskiej i pani Justynie.
Czekamy na więcej zdjęć :)