Na chłopski rozum, czyli inżynierskie myślenie

Autor: Inżynierowie, Data publikacji: 2012-07-03 03:54:51

Na chłopski rozum, czyli inżynierskie myślenie

Aby wiedzieć, dokąd iść, trzeba najpierw wiedzieć skąd się przyszło. Dla uwiarygodnienia tego myślenia zorganizowaliśmy wycieczkę po wspaniałych zabytkach oruńskich osobliwości. IKO taki właśnie obrało kierunek.

Powstałe koło inżynierów i pasjonatów „Nasza Orunia” skupia lokalną grupę osób różnych zawodów. W nowoczesnym i racjonalnym myśleniu i podejściu do określonych zadań i sposobów ich realizacji IKO staje się komplementarnym środowiskiem. W działaniu kierujemy się, znaną od wieków maksymą: na chłopski rozum, czyli nowocześniej- inżynierskie myślenie, które jest niezbędne w każdej dziedzinie życia zarówno typowo technicznej jak i humanistycznej.

Z zadowoleniem informujemy, że przy Stowarzyszeniu „Nasz Gdańsk” powstało IKO – interdyscyplinarne środowiskowe koło inżynierów i pasjonatów dzielnic:  Orunia, Św. Wojciech Lipce. Celem koła jest praca na rzecz dobra wspólnego z naczelną zasadą: nie jesteśmy przeciw komuś, ale za czymś, dobierając tańsze i lepsze rozwiązanie. Wierzymy, że uda się nam spełniać funkcję katalizatora, bądź spoiwa, w tworzeniu nowych dziejów Oruni.

Działalność rozpoczęliśmy od środowiskowej oddolnej samoorganizacji omijając biurokratyczne przeszkody administracyjne i sądowe. W porę zauważyliśmy, że nie potrzeba wyważać otwartych drzwi, ponieważ statut stowarzyszenia Nasz Gdańsk spełnia oczekiwania i potrzeby nasze –IKO.

IKO zostało przyjęte do Stowarzyszenia Nasz Gdańsk dnia 8 maja, 2012 r. uchwałą zarządu na wyjazdowym posiedzeniu, właśnie na Oruni, w ogrodach p. Justyny Kalety. Zatem IKO powstało na żyznej glebie i powinno dobrze wzrastać. Potrzebna jest jednak troska mieszkańców - gospodarzy i dobrych przedsiębiorców, których chcemy promować, bo przecież są to najcenniejsze sąsiedzkie miejsca pracy. Takie miejsca pracy należy otoczyć, więc szczególnym zaangażowaniem wszystkich mieszkańców (IKO będzie o to zabiegać). Dla przykładu, z pełną odpowiedzialnością, pragnę polecić czytelnikom serwis samochodowy ALWO. Załoga tego zakładu sprawnie i sumiennie a przy tym z pełna kulturą wypełnia swoje zobowiązania i rozliczenia (http://www.alwo-gd.pl/ofirmie.html)

Ponadto informujemy, ze udało się nam nawiązać dobrą współpracę z Radą Osiedla oraz Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej. Szczególne słowa podziękowania za pomoc kierujemy również pod adresem dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego pani mgr Beaty Domurad-Izdebskiej. Przepiękny koncert uczniów tej szkoły wraz z prowadzeniem p. Magdaleny Mizińskiej uświetnił wykład w dworku Artura. Kierownik Dworku Artura p. Przemysław Wojciechowski służył nam pomocą w organizacji wykładu p. prof. Andrzeja Januszajtisa. Sprawozdanie ze spotkania będzie zamieszczone oddzielnie. Niech żałują ci, których nie było.

Odczuwając niedosyt informacji o koncepcji konkursu dla szkół średnich nt. wizji zagospodarowania wąwozu i doliny Potoku oruńskiego zaplanujemy na wrzesień kolejne spotkanie.

25 sierpnia br. planujemy spotkanie robocze z przedstawicielami oruńskich pracodawców z członkami IKO Gdańskiej Fundacji i Rady Osiedla oraz z przedstawicielami Rady Miasta.

W dalszym ciągu oczekujemy na pasjonatów „naszej Oruni”. W szeregi IKO mogą wstąpić ci, którzy chcą pozostawić swój wkład w miejscu, w którym przebywają większą cześć swojego codziennego życia.

Z wyrazami szacunku

Józef Kubicki założyciel IKO