Autor: Stacja_Orunia, Data publikacji: 2012-10-10 17:16:00
W sobotę 20 października 2012 w Stacji Orunia odbędą się koncerty prezentujące różnorodność oraz bogactwo tradycji muzycznych mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają w Gdańsku
Stacja Orunia zaprasza na koncerty prezentujące różnorodność oraz bogactwo tradycji muzycznych mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają w Gdańsku
Na scenie Stacji Orunia wystąpią:
19.00 Julia Hülsmann Trio (Jazz - Niemcy, Berlin)
20.00 Port Mone (muzyka etniczna - Białoruś)
21.30 The Ukrainian Folk (muzyka folk-rock)
Koncerty odbędą się w ramach tegorocznej edycji imprezy „Biografie Gdańskie – Dni Mniejszości Narodowych”.
Wstęp 5 zł
O zespołach:
Julia Hülsmann Trio
Trio swoje inspiracje czerpie zarówno z muzyki klasycznej, jazzowej tradycji, jak i popu, opierając swoje brzmienie na wyrazistych melodiach, w większości autorstwa Julii Hülsmann. Tematy te są niezwykle poetyckie, a przy tym łatwe do zapamiętania. „W mojej muzyce wszystko koncentruje się wokół melodii. To proste, ale właśnie o to w niej chodzi” – wyjaśnia pianistka. Podobne w tonie są kompozycje pozostałych muzyków tria – basisty Marca Muellbauera i perkusisty Heinricha Köbberlinga. Formacja słynie z jazzowych interpretacji „niejazzowych” tematów. Na pierwszej płycie „The End Of Summer” sięgnęli po „Kiss From A Rose” Seala. Na drugim albumie „Imprint” znalazł się wodewilowy szlagier „Kauf Dir einen bunten Luftballon” Antona Profesa, zaczerpnięty ze starej komedii muzycznej „Der weiße Traum”.
Ich pierwsza płyta, wydana dla EMC, „The End Of Summer” ukazała się w 2008 roku i zebrała znakomite recenzje. Brytyjski magazyn Jazzwise chwalił muzykę pianistki za „elegancko skonstruowane melodie, których partie improwizowane w naturalny, organiczny sposób wynikają z wyjściowych tematów. Jest w tym rodzaj ulotnej, muzycznej poezji. To niezwykle zajmujący, satysfakcjonujący dla słuchacza album.” To samo można powiedzieć o drugim albumie „Imprint”.
Skład zepołu:
Julia Hülsmann - pianistka
Marc Muellbauer - basista
Heinrich Köbberling – perkusista
Port Mone
Instrumentalne trio Port Mone powstało w 2006 roku w Mińsku. Ich debiutancki album "DiP" został wydany w 2009 roku i uznano go najlepszy album instrumentalny roku na Białorusi oraz najlepszy album zagraniczny w Chorwacji. W roku 2010 został nominowany do nagrody „Steppenwolf” w kategorii najlepszy album w Rosji.
Skład zespołu:
Alexey Vorsoba – akordeon
Sergey Kravchenko - perkusja
Aleksey Vanchuk – gitara basowa
Zespół Port Mone nie stara się być awangardowy. Oni po prostu tacy są. Stworzyli doskonałe kompozycje instrumentalne, które łączą całą paletę muzyki współczesnej i klasycznej, od rocka, ambientu, psychodelii do awangardowej muzyki eksperymentalnej aż po dźwięki pop. Używając jedynie trzech instrumentów zespół próbuje połączyć istotę współczesnej kultury muzycznej w całkiem nową formę stylistyczną.
Czasami ich muzyka różni się od słowiańskich melodii tylko w minimalnym stopniu, a czasem jest niemożliwym, aby zidentyfikować korzenie ich kompozycji.
Kompozycje zespołu to przemyślane refleksje, którymi muzycy dzielą się ze słuchaczami. Spokojna obserwacja dźwięku, chwili jego powstania i zakończenia prezentuje główną koncepcję twórczą zespołu.
Jest to próba nadania wolności i przestrzeni dźwiękom i chwilom. Indywidualna, zmysłowa i konceptualna próba podkreślenia tego, co można usłyszeć i zobaczyć a zostało częściowo zapomniane przez codzienną rutynę.
Muzyka Port Mone została wykorzystana w wielu filmach dokumentalnych i animowanych. Zespół występował na wielu europejskich festiwalach.
The Ukrainian Folk
Formacja folk-rockowa, która powstała we Lwowie w 1990r. Cieszy się popularnością wśród wielbicieli ukraińskiej muzyki folkowej od 20 lat. W 2001 roku zmienił się skład zespołu, który ożywił muzykę, nadał brzmienie rockowo-folkowe.
W tym samym roku, grupa wydała płytę „Nie zapominaj” z nowymi aranżacjami. To sprawiło, że zespół zdobył rzeszę fanów muzyki ukraińskiej. Kolejna płyta została wydana w 2005 roku z okazji jubileuszu XV-lecia działalności „15 lat minęło”. Dzięki swojej pasji, zespół stał się jednym z najbardziej uznawanych wśród fanów ukraińskiej muzyki folkowo-rockowej, co sprawiło, że grupa rozgrzewała publiczność nie tylko w Polsce ale i za granicą m.in.: w Rosji, Austrii, Niemczech, Francji, Ukrainie i Czechach. W 2010 roku formacja nagrała kolejną płytę „Mriji” Repertuar to ukraińskie piosenki ludowe we własnej aranżacji oraz utwory własnej kompozycji.
STACJA ORUNIA GAK
tel. 058 306-66-76 w. 37
stacjaorunia_info@gak.gda.pl