Ku lepszym i tańszym rozwiązaniom - część 5

Autor: Inżynierowie, Data publikacji: 2012-11-14 11:55:00

Mobilne Warsztaty Techniczne pomagają ujawnić i rozwinąć talenty naszych dzieci

Inicjatywa IKO samoorganizacji „Mobilnych warsztatów technicznych” dla młodzieży szkolnej nabiera realnych kształtów. - I jest wynikiem wzajemnego spotkania w dniu 08.10.2012r i poznania możliwości współdziałania trzech podmiotów (opisanych w poprzednim numerze miesięcznika „Nasz Gdańsk” IKO4)
Na wstępie należą się słowa uznania i podziękowania od członków IKO kierownictwu dwóch lokalnych oruńskich przedsiębiorstw, tj. „CEMET” i „CEMEX” oraz kierownictwu szkół: szkoły podstawowej nr 16 oraz Zespołowi Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. Dzięki tym jednostkom organizacyjnym było możliwe zapoznanie się z ich działalnością oraz przeprowadzenie wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami i uczestnikami spotkania tj.: przedsiębiorcami i szkołami oruńskimi oraz kadry naukowo – technicznej PG. Dużą niespodzianką okazała się obecność dwóch przedstawicieli Rady Miasta Gdańska w osobach: p. Kazimierza Koralewskiego i p. Lecha Kaźmierczyka. Radni ci oświadczyli, że będą wspierać takie oddolne inicjatywy w pozyskiwaniu środków umożliwiających realizację mobilnych warsztatów technicznych w połączeniu z programem realizowanym przez PG „e – doświadczenia w fizyce”.
Program spotkania umożliwił merytoryczną dyskusję odnośnie wzmocnienia oferty edukacyjno technicznej dla szkół Oruńskich. Owocem tego spotkania jest powołanie zespołu roboczego z przedstawicieli: oruńskich pracodawców, szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedstawicieli kół naukowych i kadry PG. (Między innymi z udziałem prodziekana do spraw nauki Wydziału Mechanicznego Pana Mareka Szkodo)
Pierwsze organizacyjne spotkanie zespołu roboczego odbyło się w dniu 15.10.2012 r. i przyczyniło się do zorganizowania w dniu 29 października zwiedzania przez grupę 18 uczniów klasy VI B SP numer 16 sąsiedniego zakładu „CEMET”, produkującego urządzenia w 90% na eksport, jako wyposażenie wież wiertniczych.
Niezwykłe zaangażowanie dyrektor SP 16 p. Niny Markiewicz – Sobieraj i wicedyrektor p. Danuty Galant i trafnej argumentacji do uczniów mobilizuje nie tylko uczniów, ale i członków zespołu mobilnych warsztatów technicznych do planowania kolejnych przedsięwzięć ułatwiających młodym ludziom twórcze myślenie o przyszłym swoim zawodzie.
Wizytę – wycieczkę podzielono na dwa etapy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie zwiedzaniu zakładu uczestniczyli pedagodzy szkolni i członkowie IKO. Zakończenie wycieczki nastąpi w szkole SP 16 z dyskusją o organizacji produkcji  eksportowej, rodzajów zawodów i specjalistycznych umiejętnościach oraz o kooperacji i konkurencyjności rynku pod względem, jakości produkcji i uzyskaniu opłacalnej ceny. Zamysłem IKO jest, by współpraca między szkołami a przedsiębiorcami oruńskimi była samoczynna. Zespól roboczy będzie również precyzować wnioski, propozycje do władz samorządowych i administracyjnych miasta Gdańska, by te zakłady pracy nie ponosiły strat ekonomicznych z podjętej współpracy. Podobne ułatwienia zachęcające do trójstronnej współpracy pomiędzy kołami naukowymi PG, zakładami pracy i szkołami oruńskimi muszą zostać wypracowane jak najszybciej. W tych zagadnieniach będziemy imiennie zwracać się do radnych Miasta Gdańska o udzielenie wsparcia i pomocy dla realizacji wypracowanych wniosków. Zagadnienie to staje się podstawowe, kiedy pracujemy z młodzieżą i chcemy rozbudzać w młodych umysłach naukową ciekawość i pasję do twórczego rozwoju.
W powyższym przedsięwzięciu uczniowie szkół oruńskich mogą podłączyć się do programu „e-doświadczenia w fizyce” - służące zwiększeniu zainteresowaniu uczniów szkól podstawnych i gimnazjalnych tą dziedziną techniki i nauki. Program ten realizuje PG w ramach uzyskanego grantu unijnego na lata 2011-2013 – Jest to szczegółowo opisane na stronie internetowej http://e-doswiadczenia.mif.pg.gda.pl .
Powyższą możliwość omówiliśmy wstępnie z dr inż. Patrykiem Jasikiem podczas VIII Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji „Technicon Innowacje” w Gdańsku.
Na zakończenie członkowie IKO bardzo dziękują prezesowi Przedsiębiorstwo Cemet Ltd. Sp. z o.o.” p. Kazimierzowi Lewandowskiemu za aktywność, wsparcie i doradztwo przy organizacji Mobilnych Warsztatów Technicznych dla oruńskiej młodzieży. Specjalne podziękowania członkowie IKO składają również panu Grzegorzowi Dźwilewskiemu (z firmy Galeria Jantar który jest Starszym Cechu Rzemiosł Artystycznych z Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw) za pomoc przy pierwszego pokazu obróbki bursztynu metodą tradycyjną podczas uroczystego otwarcia Kuźni Oruńskiej dnia 13 października 2012r.  Wsparcie to umożliwiło naszej pani Ewie Skibie, pokaz artystycznej rzeźby w bursztynie.
Będziemy dążyć aby tego typu warsztaty – pokazy weszły do stałego programu zajęć artystycznych młodzieży szkolnej w kuźni oruńskiej. Będziemy zabiegać o stałą współprace z Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Autorzy
Józef Kubicki
Bożena Moćko